Витамини и минерали за нервната система

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Mon Jan 28, 2013 10:33 am

Здравейте,
22 години, 179 см, 76 кг. Имам повишена активност на симпататичната нервна система с характерните признаци за това състояние. Диагнозата е поставена от мен самия след месеци ровене из чуждестранни сайтове - нито един лекар не успя да ми открие нещо преди това. Започнах да се лекувам с билки за успокоение - около 1-2 години с прекъсвания- имаше ефект - някои симптоми отшумяха - други не. В момента вече не приемам никакви билки. Преди 4 месеца започнах да се лекувам с витамини от група Б и минералите цинк и магнезий, които си ги набавям чрез конумация на сурови слънчогледови семки и риба. Резултатът е впечатляващ, но сякаш лечението върви много бавно. Мисълта ми е дали има някакъв начин да си набавям в по-големи количества горепосочените витамини и минерали натурално. Или ако не може, то синтетичният вариант за предпочитане ли е според вас? Какво е мнението Ви за лекарства като Невробекс и други подобни?
Благодаря.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Bulgaricus » Sat Feb 02, 2013 1:48 pm

Здравейте,

първо, за да Ви отговоря, трябва да предположа, че мога да вярвам на поставената от Вас самия диагноза.

Опишете си симптомите, разкажете кое, как и от кога Ви тревожи и пак ще говорим.

И двете нервни системи се регулират от сложни хормонни каскади: хипоталамус - хипофиза - щитовидна жлеза/панкреас/тестиси... Една такава активност не е самоцел на половината Ви нервна система и може да е резултат от хормонен дисбаланс.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Sat Feb 16, 2013 11:10 pm

Уважаеми Bulgaricus,

Симптомите ми са:
1) Повишено изпотяване - случва се всеки ден и много често, особено когато съм под напрежение (Също така имам студено изпотяване рано сутрин от подмишниците.) - признак за повишена възбудимост на симпатикуса;
2) Разширени зеници - нямам проблеми с очите; - признак за повишена възбудимост на симпатикуса;
3) Лека форма на псориазис - само 2-3 малки точки на гърдите и ръцете - почти не се виждат. Диагнозата е поставена от дерматолог (Psoriasis vulgaris) - на нервна почва; - може би признак за повишена възбудимост на симпатикуса
4) Леко мравучкане и потрепване на крайниците;
5) Недоспиване.

Кръвните ми изследвания са добри. Започнах да приемам Витамин Б-комплекс 10mg в съчетание със слънчогледово студенопресовано олио Шарлан - заради Витамин Е в него. Резултатите: уникален резултат! Буквално се усещам по-бодър, не ми се спи толкова, по жизнен и енергичен и в същото време по-спокоен и концентриран. Още на същия ден спрях да се изпотявам (може би защото Б-комплекса подпомага надбъбречните жлези и по този начин се намалява отделянето на адреналин, който както знаете, предизвиква изпотяване при повишена активност на симпатикуса), на другия ден псориазисът беше избледнял. Спрях витамините нарочно и симптомите се върнаха. Започнах ги пак отново и пак симптомите започнаха да изчезват. В момента съм на 2-рия ден на лечение по тази схема. Също така започнах да ям почти всеки ден риба и през ден-два свински черен дроб. Не знам дали витамините ще успеят да ме излекуват, но определено имам добри резултати засега. Чудя се дали да не добавя цинк и магнезий като добавки, с идеята да действат синергично с Б-комплекса, но нека първо видим какво ще стане само от Б-комплекса и олиото след 1 месец.
Много се радвам, че ми отговорихте. Мога да Ви пиша още много, но не желая да Ви натоварвам, понеже имате много пациенти. Нямам медицинско образование - самоук човек съм и винаги съм бил такъв. Моята квалификация е в областта на инвестициите и капитала - нещо съвсем различно от това, с което трябва да се справям сега. Много благодаря за отделеното време!

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Tue Feb 19, 2013 10:17 am

Искам само да добавя, че след приема на Б-комплекса 10mg (съдържа B1, B2, B3, B5, B6, Фолиева киселина(10mcg), B12(12mcg), Biotin(12mcg), PABA, Choline, Inositol, като количеството на всеки един от тях е 10-12 mg, освен тези, които съм отбелязал) сънят ми също започна да се подобрява, сутрин не чувствам такова недоспиване. Много е интересен и още един факт, който наблюдавам вече четвърти ден от витамините - след прием имам особени усещания в горната част на главата, нямам болки, а просто сякаш усещам как действа (може би точно върху хипоталамуса или щитовидната жлеза). Точно в този момент се чувствам най-добре.

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Thu Feb 28, 2013 9:34 am

Уважаеми Bulgaricus,

Пиша Ви още един път, за да актуализирам старата информация. Вече изминаха близо 2 седмици от приема на B-complex 10 mg. Вече нямам никакви усещания в горната част на главата при прием, както и не усещам особени промени в концентрацията и настроението, както преди. Сега се чувствам постоянно добре - емоционално и умствено, сънят е добър. Обмислям спиране на Б-комплекса. Малкият псориазис обаче не се махна напълно, имаше от време на време избледнявания, но си остана. Относно повишеното изпотяване - тук имам значително подобрение. Не се изпотявам толкова, както преди - почти нямам студено изпотяване вече сутрин, а обичайното изпотяване от напрежение си остана, но е значително по-малко, пак се изпотявам, но не толкова лесно. Мравучкане по крайниците и по отделни части на тялото все още имам от време на време.

Всичко тези симптоми придобих преди 5-6 години в следствие на всекидневен стрес, напрежение, учене и хронично недоспиване. Радвам се за действието на Б-комплекса, но очевидно той не е достатъчен, за да се излекувам напълно (или поне краткосрочно, дългосрочно доколкото знам не е добре да се ползва). Сега обмислям като бъдещи действия следното:
1) Посещение при ЕНДОКРИНОЛОГ и изследване на хормоните за хормонален дисбаланс. Надбъбречни жлези и адреналин, кортизол, DHEA, щитовидна жлеза и всичко друго, за което не знам.
2) Започвам консумация на Сусамов тахан, тиквено семе и слънчогледово семе - по 30 грама от всеки вид всеки ден, за да оправя дефицита със съня, доколкото е възможно.
3) Започвам прием на Omega 3 мастни киселини (Now Foods) - по 1 таблетка на ден.
4) Чакам за Вашите съвети, за които Ви благодаря още веднъж! Извинявам се, че Ви натоварвам прекалено много.

Послепис:
Изпотявам се винаги, когато съм поставен под напрежение (преди публична реч пред много хора например или от емоционална възбуда - когато общувам с мои колеги на различни теми), краката и ръцете ми в същия момент започват да стават студени и измръзват, а вътре в тялото си усещам горещина, пулсът се засилва и в същото време се изпотявам от подмишниците). Когато стоя спокоен и не се движа много съм добре и не се изпотявам. В интернет четох за различни диагнози: Adrenal fatigue (надбъбречна умора, изтощение, вследствие на хроничен стрес); синдром на Рейно; повишенa активност на симпатикуса и др.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Bulgaricus » Sun Mar 10, 2013 12:12 am

Здравейте,

изпотяването е вегетативен симптом - може да е в следствие на стрес или на много движение или на малко движение. Но преди всичко то е нормално за Вашата възраст.
Инервацията на потните жлези е особена. При нея нервната система използва ацетилхолин за преганглионарен и норадреналин (не адреналин!) за постганлионарен невротрансмитор. Т.е. потните жлези нямат адренергични рецептори, а холинергични, което означава, че те се влиаят от ацетилхолинестеразни хемъри, които при друга парасимпатична активност предизвикват увеличаване на потенето.
Изобщо симптомите Ви говорят за превъзбудимост на нервната система и те са нейни телесни измерения.
Черният дроб не е полезна храна. Ако искате яжте пилешки сърца - те са по-добра храна.
Пийте си бетакомплекса, щом Ви помага. Особено Б12. Ако искате да ги спрете, то е добре да се замислите да ги приемате още малко време.
Ако потенето е много голям проблем, то можете да ползвате деодоранти, които неутрализират миризмата. При свръхтежки случаи се предписват трициклични антидепресивни. А те могат и малко да Ви поуспокоят, което може би няма да е напълно грешно.
Защо не спите? Имате нередовен график или не можете?
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Sun Mar 24, 2013 11:33 am

Уважаеми Д-р Bulgaricus,
Благодаря Ви за отговора!

Според Вас каква е правилната дозировка на Витамин B Комплекса за моето състояние? Защото моята добавка съдържа по 50 mg от всеки витамин Б в 1 таблетка, което според мен е високо и затова пия само 1/4 от нея, т.е. 10-12 mg. Витамин Б Комплексът, който ползвам е този - ( http://www.nowfoods.bg/p/Vitamin-B-50 ). Колко време мога да пия добавката и колко да почивам след това?

Относно недоспиването - всяка сутрин като се събуждам и не се усещам добре наспан и отпочинал (не физически, а психически, ментално). Може би точно от там ми започнаха проблемите с изпотяването преди няколко години. Опитвам се да поправя качеството на съня с прием на Сусамов тахан, мляко и маточина, но сякаш няма голям ефект. Иначе заспивам добре, но сънят ми не е дълбок и се събуждам рано, въпреки че не се усещам добре наспан. Графикът ми е наред - лягам си всяка вечер в 11 часа. Могат ли лекарства съдържащи Мелатонин да ми помогнат и доколко са безвредни? По принцип не одобрявам приема на вещества от синтетичен произход, но в моя случай май нямам избор. :(

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Thu Apr 04, 2013 9:29 pm

Уважаеми Д-р Bulgaricus,
пиша Ви втори отговор, понеже искам да актуализирам някои неща.

Последните няколко дни направих малки справки по Интернет и мисля, че моето заболяване всъщност се казва "Вегетативна дистония". Цитирам:
"Невро-вегетативните оплаквания като изпотяване, световъртеж, сухота в устата, напрегнатост, изтръпвания и студени крайници, безсъние и др..Те са проява на специфична реакция на нервната системана човека при различни ситуации. Най-често поставяната диагноза в такива случаи е невро-вегетативна дистония."

От всичките симптоми по-горе имам абсолютно всичките, като най-вече изпотяването, студени крайници, изтръпване на крайниците, напрегнатост. Също така имам и ниско кръвно налягане, което също най-вероятно е резултат от вегетативната дистония.
Значи едновременно имам разстройство на нервната система и в същото време имам ниско кръвно налягане. Това не са ли две противоположни неща, Д-р Bulgaricus? Ако изпия примерно 1 кафе за ниското кръвно, то няма ли да ми разстрое още повече нервната система и повиши активността съответно на симпатикусовия дял?
Благодаря Ви.

Viktig
Posts: 9
Joined: Sun Jan 27, 2013 5:19 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Витамини и минерали за нервната система

Postby Viktig » Sat Apr 13, 2013 12:15 pm

Уважаеми Д-р Bulgaricus,
пиша Ви трети отговор, за да актуализирам някои неща.

Реших да си купя Жълт кантарион под формата на изсушена билка. Както знаете, в народната медицина тя се използва, като натурален антидепресант. Приготвих я чрез запарване. В началото бях леко скептично настроен, но тази билка определено надмина очакванията ми. Резултатите дойдоха още след първия прием:
1) Чувствителна промяна в мисловните процеси - ясно и избистрено съзнание, инициативност, целенасоченост, безстрашие.
2) Успокоение и липса на чувството за напрегнатност, страх и дори ... срам.
3) По отношение на съня - тук имах най-много подобрение. Сега спя много добре и като се събудя сутрин се чувствам ментално възстановен. Четох в западните сайтове, че билката повишава нивата на мелатонин.
4) Повишаване на интереса от живота, положителни мисли.
5) Повишено настроение. Понеже билката повишава нивата на серотонин.

Имайте предвид, че пия Жълт Кантарион само от 3-4 дена. Б-комплексът е спрян вече от две седмици и той тука няма роля.
От тук нататък бъдещите ми ходове са - продължавам с тази билка, ще Ви информирам за нейното действие след 1 месец. Ще се радвам да ми пишете, за да знам какво мислите. Благодаря Ви.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests