Лечение на акне (2. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

pesho
Posts: 41
Joined: Fri Oct 30, 2009 12:21 am
Location: Пловдив
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby pesho » Wed Mar 10, 2010 9:31 pm


Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Въпрос

Postby Deadwinga » Thu Mar 11, 2010 2:01 am


smaili
Posts: 2
Joined: Thu Mar 11, 2010 6:32 pm
Contact:

Postby smaili » Thu Mar 11, 2010 6:59 pm


Eleonora_81
Posts: 12
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:06 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Eleonora_81 » Thu Mar 11, 2010 9:27 pm


smaili
Posts: 2
Joined: Thu Mar 11, 2010 6:32 pm
Contact:

Postby smaili » Fri Mar 12, 2010 11:35 pm


ramzess
Posts: 4
Joined: Fri Mar 12, 2010 11:32 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby ramzess » Sat Mar 13, 2010 1:02 am

Здравейте Bulgaricus,

Пише Ви XXX на 24г (191см, 120кг) от гр. София.
Преди да споделя проблема и въпросите си, бих искал искрено да Ви благодаря за цялата предоставена информация и мнения в тази тема - една от малкото наистина полезни теми в интернет, свързани с лечението на акне.

От 16 годишен се боря с акне по лицето, гърба и в по-слаба степен гръдната област. През целият този период съм ползвал какви ли не медикаменти и мазила за лечение, повечето от тях с добър ефект, но за съжаление само временен.
Преди година и половина посетих доц. Кадурина от ВМА, която ми предписа 3 месечно лечение с доксациклин( 1-ви месец – по 1 на ден; 2-ри месец – през ден; 3-ти – през 2 дни) +:
За лице:
- Измиващ гел за лице на Eucerin за мазна и проблемна кожа
- Акне БП5 - вечер и Dalacin-T лосион - сутрин
За гърба:
- Acne Out лосион
За този период от година и половина мога да кажа, че особен ефект върху лицето нямаше, но положението при гърба се подобри значително. Тук трябва да отбележа, че гърба ми беше наистина отчайващ, като в момента останаха само петна и белези от дупки и много рядко ми излизат пъпки (може би по 1-2 на месец).
При лицето обаче, положението се влоши през последните 4 месеца и миналата седмица реших отново да посетя специалист – този път проф. Цанков от кожната клиника към Александровска болница. Мнението му е, че единственият вариант е лечение с Роакутан, след като си направя чернодробни изследвания за да ми предпише схема за прием.
Бих искал да ви задам няколко въпроса, преди да се реша да започна това лечение:

1. Откакто акнето по лицето ми се обостри преди година и половина, спрях да се бръсна до кожа със самобрсъначка, а използвам бръсначка тип „тример“, с която подстригвам брадата си с цел да прикрия някои от пъпките в тази област на лицето. Според Вас дали тази практика има някакво влияние върху акнето и като цяло грешна ли е? Също така ако започна лечението с Роакутан, мога ли да продължа с тази практика?
2. Бихте ли ме посъветвали как да процедирам с гнойните пъпки, които се появяват в момента – опитвам се да не ги стискам, но по някой път нямам друг избор. Кое е най-правилното действие?
3. Въпроса ми се припокрива с горния, то в този случай касае периода при лечението с Роакутан – във един Ваш коментар прочетох, че абсолютно не трябва да се стискат пъпките по време на лечението. Как трябва да се действа по време на това лечение?
4. Чернодробните изследвания са ми нормални, и след назначаване на схемата за лечение ще имам възможност да започна от началото на месец април. Според Вас удачно ли е да започна лечението през този период?
5. Последният ми въпрос е относно въпросното лечение – дали наистина това е единственият възможен вариант при мен? Дали е добре да потърся мнение за лечение от още кожни специалисти?

...Извинявам се за обема на поста, но в главата ми е пълно с въпроси, на които до момента никой не е успял да ми даде компетентен отговор, а ако съдя по коментарите Ви във форума Вие може да ми помогнете и искрено се надявам да ми помогнете.
Предварително искам да Ви благодаря за отделеното време и евентуалния отговор!

Поздрави,
XXX

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sat Mar 13, 2010 5:31 pm

@Eleonora_81

Вероятно е белезите да останат. Те не са в следствие на лечението и би ги имало и без него. Третирането на белези НЕ трябва да започва 3 седмици след приключване на лечението, а най-малко 3 седмици след него, т.е. е добре това да стане след възможно най-дълго време, да кажем 5-6 седмици. Нека да дадете на кожата си време да се върне към нормалния режим на секреция.

Кой е най-ефективният метод зависи от типа на третираните места, вида на белезите, тяхната дълбочина, типа кожа, пола, личната хигиена и от други фактори. Няма “най-ефективен” метод, който за всички да е един и същ.

Лазер и пилинг са двата метода на първи избор, но не при козметик, а при лекар.

@pesho

Не, от мое име не може да се отговаря, твое мнение си казал. :)

@jjjay

Не е хубаво да се пие антибиотик с алкохол, но няма строга контраиндикация, т.е. не бива, но можете да пиете алкохол, без да се страхувате за сериозни последици.

@Eleonora_81

За солариум е добре също да се чака, поне един месец, ако може и по-дълго.

@Deadwinga

Ако е акне, което ми звучи, че ще е най-вероятната причина, то изотретиноинът във всеки случай е най-ефективното лекарство, без оглед за кое акне става дума.

Посявка може да направите, за да видите информативно какво ще излезе, но това няма терапевтична роля при изотретиноина. Добре е да се знае, дали няма някой рядък бактериален причинител, като MRSA, затова се прави посявката.

@smaili

Скинорен е подходящо и допуснато средство с антибактериален ефект върху акнето. До каква степен ще бъде ефективен не мога да Ви кажа.

Между пилинг и лечение с изотретиноин е добре да минат 2-3 месеца.

Въпросният метод може да е ефективен, но от най-слаб характер. Не съм запознат с него и не мога да се изкажа за него компетентно, но очакваната ефективност ще е в пъти по-слаба от другите препоръчани лечения. Не виждам контраиндикация да го опитате и може да пишете какво е станало.

@smaili

Няма смисъл от рехидратиране, при тежко акне. Рехидратиране е възстановяване на нормалната влажност, а тя при Вас е причина за акнето в крайна сметка. Всеки гледа да Ви “пробута” нещо. Това, което Ви трябва е целево намаляване на мастната секреция, което ще доведе до изчезване на до 90% на пъпките.

Естествено, че първо трябва да се опита с пилинг и с антибиотик, преди с изотретиноин.

Връщането на пъпките Ви може да е причинено от неефективността на приложения метод или от недобрата хигиена при прилагането му или Вашата лична хигиена. Друга възможна причина е, че използваният метод не е разнесен равномерно по кожата.

@ramzess

Добре е да не си пишете името, защото всеки може да го прочете.

Използваната самобръсначка трябва да е дезинфектирана всеки път след и преди употреба с алкохолно средство за кожна дезинфекция, да кажем Кодан®, като това, с което пръскат лекарите, преди да сложат абукат. Това се налага, за да се намали броя на инфектите, които биха могли да се заселят по кожата, наранена, докато я бръснете.

Практиката показва, че е добре да се използва да кажем Титан-4® самобръсначка, без да и правя реклама, като остриетата да се смненят на всеки 3 седмици. Важно е бръсненето да е всеки ден и след това да се използва алкохолен афтършейв, да кажем на Адидас®. Окосмяването не подобрява акнето, по-скоро го влошава.

Гнойните пъпки не трябва да се стискат. Няма правилно нищо, което срещу тях да можете да направите – ако не ги стискате ще болят и ще се пукнат и пак белези ще останат. Добре е като се спукат да не използвате алкохолно средство за дезинфекция, а такова за отворени рани, като Октинисепт®, например.

По време на лечението с изотретиноин не се прави нищо, повтарям абсолютно нищо друго. Пъпките ще изчезнат от само себе си. Ако искате можете да ползвате крем със слънчева защита или вече споменатия цветен крем за кожа с акне. Но трябва тогава да започвате лечение, когато ще можете и 6 месеца непрекъснато да го прилагате, сега вече е късно, си мисля.

Изотретиноин е винаги последното лечение, след като пилинг, антибиотик и наличните козметични процедури, бирена мая и всичко, което вече бе изброено не са дали резултат. Лечението трябва да се прилага само за тежките форми на акне.

Сам трябва да прецените, дали при Вас са били изчерпани всички горепосочени възможности.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

pesho
Posts: 41
Joined: Fri Oct 30, 2009 12:21 am
Location: Пловдив
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby pesho » Sun Mar 14, 2010 2:02 am

Моля ,незнам дали добре прочетох и дали в мен е грешката , но в предишни постове лично на мен ми казахте ,ЧЕ 3 месеца най - малко трябва да изчакаме за терапия като пилинг или лазер . А както виждам ,на елеонора сте показали 3 седмици ,вече започвам да се обърквам ,ако може разбира се един коментар по темата - допълнително :wink:
А относно това което съм казал на елеонора е да ви спеста повторни съвети ,които сте давали в предишни постове(от вашата уста е и не са мои мнения,но както казвате вия си отговаряте за темата и аз няма да се опитвам да ви се меся дори и за добро да е :wink: Поздрави ,

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun Mar 14, 2010 1:24 pm

Няма проблеми и всеки може да пише по темата от свое име, иначе някой би разбрал, че сме говорили и съм казал кой какво да пише.

Да, три месеса е оптималният срок, който е препоръчан, няма противоречие, но има и минимален срок и той е три седмици. Колкото по-малко се чака, толкова по-голям е рискът от усложнения. Все пак обаче идват балове и лято и както чета някои искат за тях, дори и с риск, да се подготвят оптимално и сами трябва да си решат дали искат да поемат риска или не.

В никакъв случай преди 3 седмици да не се ходи на слариум, но е добре да изчакате три месеца, за почти пълна сигурност.

Тук трябва да споменем и че СЗО обяви солариумите за точно толкова вредни, колкото цигарите.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

justanuser
Posts: 16
Joined: Sun Jan 17, 2010 6:49 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby justanuser » Tue Mar 16, 2010 5:52 am

Нямаше ме малко, но пак съм налице. Булгарикус, направих си 2 повърхностни пилинга с гл. киселина 70% (първият 2 минути, а вторият 4), като ме чакат още 2 в следващите 2 седмици. Казаха ми, че случаят ми не е тежък и няма смисъл от антибиотик или по-дълбок пилинг, но пък не знам какво ще правя с пъпките, които излизат по тялото. Дерматоложката каза, че имало мазило Ретин-А, което било много добро, но вече не го внасяли май в България, а сега чета, че го има под името Акнедерм. Все пак ме интересува мнението за това мазило, дали би било удачен вариант да го ползвам след пилингите и какъв ефект да очаквам, защото ако не се мажа с него, ще трябва да се мажа с Авен Диакнеал след процедурите? Благодаря предварително:)

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Wed Mar 17, 2010 12:09 pm

Акнедерм е предшественикът на Изотрексин. Акнедерм съдържа третиноин, а Изотрексин съдържа изотретиноин.

Това е ефикасно лекарство под формата на гел за локална терапия. Подходящо е за прилагане само вечер, понеже оставя следи.

Все пак не е добре да се мажете дирекнто след пилингите с него, защото то има подобен ефект на терапията с хапчета и когато химически сте умъртвили най-външния кожен слой не е добре да се мажете веднага с нещо, което ще "изключи" защитата на малкото останала кожа.

Най-рано един месец след пилинга може да се употребява.

Avene diacnerale е козметичен, а не лечебен продукт. Най-ефикасната му съставка се оказва вероятно ретинал, подобна на горепосочения третиноинов гел. Не виждам сериозна контраиндикация, но и смисъл от него не виждам, при условие, че на пилинг сте се подлагали. Трябва сам да прецените дали искате да инвестирате в алкохол, глицерол и минимална доза ретинал.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

nik4o27
Posts: 16
Joined: Wed Mar 17, 2010 11:44 am
Location: Dolni Dubnik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby nik4o27 » Wed Mar 17, 2010 10:17 pm

Здравейте,най-накрая изчетох всичко от началото...Първо започвам ''описание'' за мен:м/175см/74кг на 25 години!
И аз както доста от потърпевшите тук страдам от над 6-7 години,като съм имал моменти на затишие и съответно след това.....(сещате се всички).Подлагах се на лечение с антибиотици и мазилата към тях,съответно изписани от дерматолог,като тук е момента да вмъкна,че никога не съм предприемал самолечение.След това започнах Roaccutane,беше 2006 година,но явно докторката не беше добре запозната с продукта и ми го изписа по 10мг през 12 часа само за 3 месеца,но ефекта беше краткотраен.След година отново го започнах по предписание от друг дерматолог в дози от по 20мг през 12 часа,като този прием продължи 2 месеца само,което противоречи на писаното тук от вас,а след това още 4 месеца по 20мг на ден.Дефакто изкарах 6 месеца,но резултатът,може би няма да повярвате,но траеше точно МЕСЕЦ!!!
Следва консултация с Доцент и сега от 13 дни наново Роукотан,обаче доста по-силна доза-по 60-80мг на ден(понеже имам само 20мг хапчета и няма как да постигна дозировката предписана от нея,сиреч 70мг...
Изминалият ''уикенд'' беше адски тежко,като множество малки вулканчета образували се по мен-бузи,устни,гърди,гръб....като днес съм малко по-добре,след като от 2 дни спрях мазилата,които тя ми изписа-Авен клийнсър(бяла туба)и крем на Еусерин(хидробаланс за смесена кожа).Сега съм само на хапчетата,балсам за устни и вода....Донякъде съм обезверен,но след прочетеното тук,пък и опита с този продукт(изотретиноина),знам че ефект ще има,но дали той ще се задържи и след края на лечението.Докога според ВАС(Булгарикус) трябва да продължа тази дозировкаУтре съм се наканил да си купя тоз оцветен крем на Еуцерин 50+,защото доста седя навън и също така дали да си взема Алоето..?.Та,Булгарикус,искам да прочета мнението Ви относно моя случай.Ще се радвам да ми отговорите по-скоро!!!!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Mar 19, 2010 2:49 pm

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

nik4o27
Posts: 16
Joined: Wed Mar 17, 2010 11:44 am
Location: Dolni Dubnik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

имам проблем

Postby nik4o27 » Sat Mar 20, 2010 7:12 pm


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sat Mar 20, 2010 7:48 pm

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests