таласемия минор и бременност

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
mila352
Posts: 2
Joined: Fri Jul 31, 2009 3:54 pm
Location: Sofia
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

таласемия минор и бременност

Postby mila352 » Fri Jul 31, 2009 4:09 pm

Здравейте,
17 седмица съм,личен гинеколог ми е Д-р Майсторов от Майчин Дом София.
миналата седмица ходих вече за 3 път при него,още първия път когато му казах за анемия таласемия минор той не каза нищо,сякаш този вид анемия е абсолютно нормален. На 2-рия път трябваше да ми предпише витамини и щеше да ми предпише желязо,при положение,че на мен то ми е достатъчно.Тогава пак му споменах за анемията.На третият път отново ме пита дали имам някаква анемия,отговорът ми беше съшия-той сякаш дори не бе чувал за нея,защото пак искаше да ми даде желязо.Незнам дали мога да се доверя на този лекар,въпреки дългия му стаж като гинеколог в Майчин Дом.
Другото което ме обеспокоява,не мисля че е в състояние да ме информира достатъчно за протичането на една бременност,попита ме дали имам болки,казах му че усещам такива при кръста,той нищо не каза,дори не отвърна че е нормално,слава на Интернета.
ТА въпроса ми е дали трябва да го сменя?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun Aug 02, 2009 1:57 am

Добър вечер и от мен,

темата е трудна и няма еднозначен отговор на въпросите Ви. Това е така, защото се преплитат множество медико-етични дилеми, а не само прагматични разрешения на въпросите Ви. Такива дилеми са например дали една пренатална диагностика трябва да препоръчва решение на родители, при чиито неродени деца са намерени генетични предпоставки за дадено заболяване.

При Вас конкретно как да се процедира зависи от степента на заболяването и от това дали то е било известно преди бременността. Ще се позова на д-р Александър Крафт от Клиниката по акушерство и гинекология в Цюрих.

Бременните жени, страдащи от това заболяване имат повишен здравословен риск, както за себе си, така и за детето. Във всеки случай трябва да се направи и генетичен тест на бащата, за да се установи, дали той е носител на таласемия. Обърнете внимание, че той също може да е носител, но сам да не е болен от нея. Ако и той е носител рисковете за бебето са много големи и прогнозата е недобра.

Терапията е, да кажем, се проявят акутни симптоми с 20.000 IE rhEPO (Eprex) в две апликации интравенозно, която обаче не е задължителна, а само възможна при влошаване. Освен това обикновенно се дават и 2 пъти по 100 мг железен захарат на седмица за три седмици, например Venofer®.

Бременността обикновено влошава таласемията, защото покачването на общият плазмен обем не води със себе си до необходимото покачване на броя на еритроцитите.

В крайна сметка терапията с желязо е както писах по-горе при неговото установено намалено ниво и по моето скромно мнение правилна.

Не виждам индикация да си сменяте лекаря, но можете да направите и изследване на бащата.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

mila352
Posts: 2
Joined: Fri Jul 31, 2009 3:54 pm
Location: Sofia
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

здравейте

Postby mila352 » Fri Sep 04, 2009 11:58 am



[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 135 guests