Въпроси относно контактни лещи!!!

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

Питащ
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Въпроси относно контактни лещи!!!

Postby Питащ » Sat Apr 21, 2007 8:48 pm

Здравейте!
(Преминавам направо към въпроса-> )

Досега съм носил винаги очила, но напоследък много искам да ги заменя с лещи, но нямам почти никаква (задоволителна/компетентна) информация относно изписването и носенето на лещи... :? :oops: :?

Относно изписването искам да питам само дали процедурата е както при очилата т.е. направление от GP =>преглед при очен лекар=>обикновена(?) оптика и т.н. :?: (т.е. в обикновена оптика ли се правят)


А относно лещите, което е и по важното в случая, искам да питам:

лесно ли се слагат ; показвали ти някой как се слагат т.е. очния лекар?...дразнят ли много очите, възпаляват ли се; можеш ли да спиш с тях...можеш ли да се къпиш с тях, а да си миеш лицето?...ква е разликата м/у тия дето се сменят на 3 мес. и на 1 година...ква е разликата м/у меки и твърди (и лекаря ли ти казва какви точно да носиш)...при полежение,че съм с астигматизъм мога ли да нося лещи?...и кво става ако ти влезе прашинка или косъм или капва вода в окото докато си с лещи...лесно ли падат и усеща ли се ако паднат...не ти ли се повреждат очите по някакъв начин(имам пред вид при постоянното носене на чуждо тяло в очите)...не ти ли се вдига деоптъра така... :?: :?:

Много ще съм ви благодарен, ако ми отговорите на въпросите. Извинявам се, ако на моменти ви звучат някои от тях прекалено идиотски или глупави, но винаги съм предпочитал детайлната информация и подробностите (за съжаление повечето лекари, при които съм бил явно не я обичат толкоз ;) )

Поздрави!!

Cookiemonster
Posts: 8
Joined: Wed Jun 21, 2006 5:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Cookiemonster » Sun Apr 22, 2007 2:09 pm

Здравейте!

Аз нося лещи и на мен са ми изписани от лекар-контактолог, специалист по лещите. Мисля, че този преглед не се поема от здравната каса.
В много от оптиките, в които продават лещи, предлагат и консултация с лекар.

След като лекарят Ви прегледа и определи диоптъра, ще Ви покаже, как се слагат и свалят лещите, също така ше Ви обясни какви разтвори да ползвате и каква е схемата на носене (за разлика от очилата, лещи не се носят непрекъснато). Дали ще са твърди или меки, това определя лекарят.

Не е добре лещите да се носят повече от 10 часа на денонощие. Те се слагат само на здрави очи и не дразнят очите. Аз не ги чувствам като чуждо тяло.

Ако попадне прашинка или мигла между окото и лещата, е доста неприятно, в този случай лещата се сваля и се измива и се поставя отново. Реших проблема със слънчеви очила 8)

Не си мия лицето и не се къпя, когато съм с лещи, защото ме е страх да не ги отмия.

Досега не са ми падали, но ако паднат, ще раберете много лесно - ще виждате по-лошо.

Относно повреждането на очите - откакто нося лещи, ходя по-често на прегледи и определено нямам проблеми. Свалих диоптри, но това се дължи на неправилно определени диоптри на очила, не толкова на носене на лещи.

Има много видове лещи, с различен процент водно съдържание, с различна трайност и т.н., като за начало най-вероятно ще Ви предложат едномесечни. За един месец ще прецените, дали ще се справите с лещите (аз скъсах моите на втората седмица). При едногодишните има голяма вероятност да се заразят с гъбички или да се скъсат преди да изтече годината.

Цените на лещите варират, за едномесечни са 6-10, за тримесечни - 10-40 лв (в зависимост от оптиката).
Щом сте с астигматизъм, лещите Ви ще се направят по поръчка и цената ще е по-висока.

Надявам се информацията ми да е достатъчно изчерпателна ;).

drmarinova
Posts: 3
Joined: Sat Apr 21, 2007 6:45 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby drmarinova » Sun Apr 22, 2007 6:50 pm

Само да допълня за астигматизма. Ако е до 0,5 диопт може да се коригира с меки лещи , което е за препоръчване защото са по удобни. При по-висок астигм трябва твърди лещи и те вече са по поръчка. Аз също съм с астигматизъм 0,25 и 0,75 на едното и съотв на др око но съм с меки лещи. Освен това ги нося повече от 10 часа без да имам проблеми а и се къпя с тях. Трудно се научих да ги слагам но определено си заслужава. Виждам по-добре ,защото имам периф зрение. Успех !

Питащ
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Питащ » Mon Apr 23, 2007 9:25 pm

Благодаря ви много :)

Остава само да намеря къде в София има лекар-контактолог :wink:

Иначе астигматизмът ми е 0,5 цилиндура-> начи тря се справя :D

drmarinova
Posts: 3
Joined: Sat Apr 21, 2007 6:45 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby drmarinova » Mon Apr 23, 2007 9:41 pm

Аз ходя в оптиленс виж

Cookiemonster
Posts: 8
Joined: Wed Jun 21, 2006 5:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Cookiemonster » Sat Apr 28, 2007 8:58 pm


fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Tue May 01, 2007 7:02 am

Last edited by fotografa on Fri May 25, 2007 8:37 pm, edited 1 time in total.

Питащ
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

:)

Postby Питащ » Sun May 06, 2007 8:13 pm


fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: :)

Postby fotografa » Sat May 12, 2007 12:41 am


Cookiemonster
Posts: 8
Joined: Wed Jun 21, 2006 5:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: :)

Postby Cookiemonster » Fri May 18, 2007 11:45 am


Питащ
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Питащ » Sat May 19, 2007 10:21 pm

Ходих преди няколко ни на преглед в Оптиленс.

Прегледаха ме на место, веднага ми сложиха лещите и платих общо 76,80лв. (20лв. - преглед, 30лв. едномесечни лещи т.е. 2х15лв. + 24лв. явно за двата разтвора,а 2,80 не разбрах - сиг. за кутийката за лещи)

Ако някой се интересува - ето каква е процедурата:

- отиваш, преглеждат те и веднага ти дават лещите;
- показват ти (бегло) как се слагат и махат и ти обесняват за лещите (съвсем семло) как ви са условията за носене и пр.;
- схемата е -> първия ден ги носиш 1 час, втория - 2 часа, третия - 3 часа и така о 10-и ден, после ги носиш постоянно по 10 часа на ден в продължение на 1 месец => контролен преглед, за да установят дали очите ти могат да носят лещи;
- изписаха ми също някакви капки, които да си слагам след свалянето на лещите понеже ми се зачервяват очите (но на капките пише да не се слагат повече от 10 дена, а док. ми каза май 1 месец - но както и да е)

:idea: По-късно ми направи впечатление, че не са ми дали рецепта (т.е. колко са ми деоптрите и пр.). Надявам се да ми дадат понеже с лещите виждам доста добре (надалеч). Предполага начроно са го направили, за да мога да си взимам лещи все от тях...което пък не смятам да правя, понеже са доста скъпи при тях . :roll:

:!: :!: :!: Текущи впечатления :
1)Доста се опасявам дали ги слагам правилно и все си мисля че ги слагам прекалено надолу, понеже пък и ги усещам само с долния клепач...някак си ме бодат отдолу...
2)Навън и надалеч виждам доста добре :) , но - примерно - пред компютър е абсурдно да стоя - много ми блести; същото е и със четене на луминисцентна лампа - яко блести и едвам фокусирам т.е. четенето на лапма се отписва един вид...
3)наблизо виждам трудно :? едвам мога да видя какво ям...струва ми се като размазан пъзел и ми се завива свят докато си гледам манджата :?
4)страх ме е да си пипам очите, че нещо много се разместват...

Да питам - вярно ли е, че почна ли да нося веднъж лещи - трябва после всеки ден да ги нося редовно, понеже иначи ми отвиква окото :?:

...и също - мога ли да си ги слагам и махам по няколко пъти на ден или така си вредя на очите като ги пипам постоянно :?:

Благодаря :)

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Fri May 25, 2007 8:49 pm

Това, че не са ти дали рецепта е непочтено! Все пак достатъчно си платил. (Може и да са забравили.) Проблемите, които описваш общо взето и аз ги изпитвам. С очила виждам доста по ясно, но пък с лещи е много по-комфортно. Явно лещите трябва да се носят постоянно - иначе окото отвиква и се дразни. Предпочитам очилата - с тях съм свикнал да играя дори , а при техниките понякога хвърчиш на три метра. Старите очила издържаха 6 г. така и още щяха да издържат, ако не бях попаднал на няколко по - невнимателни партньори.

Cookiemonster
Posts: 8
Joined: Wed Jun 21, 2006 5:59 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Cookiemonster » Sun May 27, 2007 10:56 am

На мен рецепта ми дадоха чак на четвъртия преглед, и то защото си поисках.

Относно честото сваляне на лещите - окото няма да се повреди (освен ако не си забиваш ноктите), но лещите може да се скъсат.

Работя на РС с лещи (до 12 часа на ден), гледам телевизия, но нямам проблеми като гореописаните :roll:

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Thu May 31, 2007 11:43 pm

Ами приеми нашите поздравления тогава.

Myth
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

И аз да споделя моят опит.

Postby Myth » Sun Jun 03, 2007 12:01 pm



[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 211 guests