Подкожни образувания/бучки

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
bot256
Posts: 1
Joined: Thu Dec 14, 2017 2:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Подкожни образувания/бучки

Postby bot256 » Thu Dec 14, 2017 3:03 pm

Здравейте, аз съм:

Мъж; 21 години; 71 кг; 174 см; нямам алергии, за които да знам; не пуша; килограмите ми не са се изменяли рязко и неочаквано, но свалих 2-3 килограма преди 3-4 седмици, което беше целенасочено.

TL;DR - Подкожни образувания по тялото от години, никой не казва със сигурност какво са, за сега не са създавали проблеми, но съм притеснен.

Запитването ми е следното: От години (3,4,5 - не съм сигурен точно колко) имам разни бучки по тялото - около коремната област и бедрата (най-много са на лявото бедро). В началото бяха една-две, но с годините броят им се увеличи (сега са около 15). Доколкото мога да преценя, не са изменяли размерите си или поне не значително. Не са ме боляли, но на моменти съм ги усещал. На допир са сравнително твърди, като не-мека гума, и са подвижни под кожата. Най-голямото е около 2.5 см, другите са доста по-малки.
Преди година и половина бях на лекар, ако не се лъжа беше дерматолог, който ми каза, че това не са опасни образувания. Попита ме дали тренирам нещо и аз казах, че тренирам кикбокс (тогава бях тренирал вече от около 4 години). Лекарят ми каза, че е възможно това да е причината за появата им (интензивно спортуване, контактен спорт). Попитах дали това са липоми, каза ми че не са, но не помня и да ми каза какво са според нея.

Преди няколко седмици бях на състезание където доста се изтощих физически и дните след него забелязах, че са се появили още няколко такива образувания. Трябва да отбележа, че не съм напълно сигурен дали са се появили точно след състезанието или по-рано, но тогава ги забелязах. Реших пак да ида да попитам за тях, защото не все още не знаех какво са, но тогава беше про друг лекар, който ми каза, че не може да прецени, каза, че на допир се усещат като съединителна тъкан (а не мастна, следователно не са липоми) и ми каза, че е най-добре да ме погледне хирург. Даде ми направление и отидох при хирург, който още след като докосна едно-две от образуванията категорично каза, че няма проблем и ако не пречат, да не ги пипам. Каза ми, че са фиброми. Погледнах в интернет за фиброми и не намерих нищо, което да прилича на това, което аз имам. От друга страна хирургът беше опитен и едва ли аз съм човекът, който да каже какво са и какво не са. Както и да е, същия ден се бях уговорил и с друг хирург и не исках да се отмятам, та отидох и при него. Той ми каза, че не е сигурен какво са тези неща, като му казах мнението на предния, той ми каза, че не му приличат на фиброми заради мястото (каза, че е странно да имам фиброми по торса). Вторият хирург ме прерати към дерматолог. Дерматологът ми каза, че не може да каже нищо със сигурност и че едниствения начин да се даде сигурен отговор е да се извади някоя от тези бучки и да се направи биопсия.

Пет различни лекаря, пет различни мнения - страшно ме обърка всичко това, а аз съм доста притеснителен на тази тема със здравето (може даже да имам хипохондрия, не знам). За сега не съм извадил никое от тези неща, защото не знам дали е добра идея да пипам нещо, което до сега не ме е притеснявало - да не би да се влоши нещо, което не е било проблем до сега. От друга страна, никой не ми каза със сигурност какво е или поне разликата в мненията ме обърка и притесни. Отделно, няма да навлизам в това какво съм чел в интернет по въпроса и как ме притесниха нещата там (за малко да получа паник атака.

Накрая, трябва да споена, че в момента не мога да преценя дали ги усещам тези образувания в бедрата си или не. Не знам дали не си втълпявам или наистина ги усещам. Освен това, май от време на време чувствам в бедрата си леко мравучкане/парене/охлаждане, но по-често в долната част на бедрото, където нямам такива образувания. Болка не усещам от тези неща, но въпреки това не знам какво да правя сега. Да стоя и да чакам и да видя какво ще стане, да махна едното поне и да се разбере или просто да оставя нещата на мира ако не ми пречат. Освен това, възможно ли да е да има друга причина за това усещане в долната част на бедрата и също възможно ли е всичко да е в главата ми? Просто в момента не знам дали ми трябва хирург или психолог, доста съм се нафилмирал и ми е трудно да мисля трезво и обективно по върпоса. Това не ми е за първи път, и друг път съм се вкарвал във филма за всякакви неща от подобно естество. Извинявам се за дългия пост, благодаря предварително за съветите.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests