Повтаряща се диария през две-три седмици

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Thu Dec 13, 2012 11:48 pm

Здравейте,

Аз съм мъж на 20 години, ръст 173, 66 кг и съм здрав с изключение на проблемът от заглавието. Историята започна вероятно повече от година и половина назад във времето. В началото мислех, че всичко е в реда на нещата и ме връхлита някаква настинка, та се лекувах с общоизвестните антидиарични продукти като Лопедиум и Ентерол. След прекараните десетки леки диарии обаче смело мога да заявя, че проблемът е сериозен и трудно ще стигна до първопричинителя му. В следващите редове ще опиша подробно как протича заболяването, какви мерки съм вземал по въпроса, какви лекари съм посетил и какви са моите разсъждения.
За кратък период от време имам идеалното храносмилане с едно изхождане на ден с добре оформено и нормално на цвят изпражнение. След няколко дни започвам да усещам дискомофорт в коремната област, чести газове, понякога и тежест в корема, резултатът от които е кашкаво изпражнение на другата сутрин. Това се повтаря няколко дена, като оплакванията се усилват - дискомфортът, газовете и всичко останало стават по-интензивни, докато започнат диарични изхождания около 4-5 на брой. При стеклите се обстоятелства започвам краткотрайна диета обикновено с препечен хляб, сирене и обикновени бисквити, както си му е реда. Изпивам няколко капсули ентерол и на следващия ден от прекараната диария чувствам храносмилането си идеално. След това постепенно минавам на обща храна, първоначално се захранвам с препечен хляб и умерено мазни колбаси. Стигайки до фазата да имам оформени изпражнения започвам да преминавам към общата храна, която е с нищо по-различна от обичайната, която приемам през по-голямата част от съзнателния си живот. Минавайки на нея обаче след ден-два колелото започва да се завърта и храносмилането постепенно да се нарушава, докато се стигне до диарията. Сякаш червата ми искат да се изчистят за период от две седмици и отново и отново.
Искам да направя някои важни пояснения:
- Теорията, че имам нервен стомах и затова се получава така я изключвам, защото знам какво представлява и съм имал подобни проблеми през ранните си гимназиални години.
- За 17-18 години не съм имал проблеми с храни, които след тяхното консумиране да ми предизвикват диария. Не съм наясно до колко е възможно на 19-20 годишна възраст да се развие глутенова или лактозна непоносимост. Така, че бих изслушал идеи по темата.
- Изпил съм доволно количество пробиотици като Лактофлор и Биобаланс. Е, не успяха да вкарат в ред храносмилането ми и със и без тях въпросното колело си се върти.
- Преди близо 3 години (тогава нямах такъв проблем) ми е правена фиброгастроскопия сякаш профилактично и нямаше нищо необикновено с изключение на леко зачервен хранопровод, лека форма на ГЕРБ. Оттогава не съм усещал киселини или парения зад гръдната кост.
- Преди няколко месеца споделих за проблема с Гастроентеролог, но имах неблагоразумието да му спомена, че съм се занимавал с фитнес и съм се хранил по 4-5 пъти на ден обилно. Версиите му бяха две - или микробен проблем или неправилно хранене. Уви, постепенно изключих и двете. Спрях да се занимавам със спорта, защото и без това беше невъзможно от диариите. Храненията се свеждаха до 3-4 на ден, когато си огладнея без да спазвам режими, в не особено големи количества. Опитах се да засека след приема на какви храни ще се получи диарията, но не стигнах до отговор. Каквото и да ядях проблемът беше налице.
- За да се освободя от инфекециозен проблем, посетих инфекционист, който ми назначи пълни микробиологични изследвания на фецес (паразити, бактерии, гъби) и нищо не беше налице.

Изчел съм много неща по темата, но не съм медицинско лице, та идеите ми се изчерпват и като цяло съм в безизходица. Предвид факта, че съм от Русе и тук се знаят кои са добрите специалисти гастроентеролози, а аз посетих единият от тях, не искам да се връщам при него, при положение, че за диария, която може да има десетки причинители, той се ограничава само в два варианта.
Надявам се някой с конкретни идеи да прочети този дълъг пост, но нямаше как да го съкратя, защото не знам кое би било полезно и кое не.
Обръщам се към медицинските и не само лица във форума с молбата ако е възможно, на базата на написаното да споделят точка по точка изследвания, които могат да се направят, за да се диагностицира състоянието ми и към какви видове специалисти да се насоча.

Поздрави

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby ptomoff » Wed Dec 19, 2012 11:55 am


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Bulgaricus » Tue Jan 01, 2013 4:34 am

Приемате ли някакви медикаменти по принцип?

Лактозна нетолерантност или друга подобна може да се развие на всяка възраст. Правена ли Ви е колоскопия?

Лактофлор се пие с години, докато има пълен ефект, добре е да не го спирате по схема 1-1-1.

Какви кръвни изследвания са правени досега?
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Wed Jan 02, 2013 2:55 am

Приемам единствено Ентерол и понякога Мезим Форте, когато се появи еднократната диария. Не ми е правена колоноскопия, а и не ми е предлагана. Както казах идеите на гастроентерологът, който посетих бяха или инфекциозен проблем, или неправилно хранене. Мисля, че ключовите симптоми за откриването на причинителя са, че усещам как постепенно храносмилането ми се нарушава - започвам да усещам дискомфорт и лека тежест в коремната област, често придружени с газове. За порядъка ден-два симптомите стават по-интензивни, докато последва диарично изхождане, след което 2-3 капсули ентерол предотвратят последващи такива. За 1-2 дена Ентеролът е оправил нещата, не усещам въпросните симптоми и дори имам еднократно оформено изхождане. След него нямам такива и постепенно изпражненията стават по-неоформени, докато се стигне до най-диаричното. След това кръговратът се завърта и всичко започва от начало. :x
Не са ми правени кръвни изследвания!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Bulgaricus » Thu Jan 03, 2013 10:02 pm

Т.е. диагностиката Ви е непълна.

1) Профилактично приемането на Лактофлор или на ентерол като постоянна медикация, независимо от всичко останало е препоръчително, т.е. не само, ако имате симптоми, а постоянно, независимо от тях. Лактофлор не е скъп и ентерол също, но и да бяха, то не виждам да имате друг избор.

2) При такива гравиращи оплаквания ТРЯБВА да се вземе приба на изпражнения и тя да се изследва микробиологично, включително и за паразити. Това изследване е необходими и то няма алтернатива.

3) Ако 2) е негативно, то ТРЯБВА да се направи и пълна кръвна картина, включително черен дроб и показатели на възпаление.

4) ако 2) и 3) са негативни, то трябва да се се направи и колоскопия. Добре е всички тези изследвания да ги прави лекар с опит.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Fri Jan 04, 2013 2:16 pm

Всъщност пропуснах да напиша още веднъж, че имам правени микробиологични изследвания от фецес, които ми назначи специалист по инфекциозни болести. Жената каза, че ме изследва за всичко, което може да се направи в лабораторията - бактерии, гъби, паразити. От резултатите тя беше категорична, че няма инфекциозен проблем. Утре ще си правя пълна кръвна картина с утайка + АСАТ и АЛАТ и ще споделя резултатите. Мисля да ги занеса отново на гастроентеролога, който всъщност ми ги назначи. Доколко обаче той е точният човек за мен, не мога да знам.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Bulgaricus » Fri Jan 04, 2013 2:51 pm

ДА, той е отговорен. Можете да пуснете пак резултатите тук.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Sat Jan 05, 2013 2:45 pm

Здравейте отново,

Излязоха резултатите, но мисля, че няма за какво да се хванем от тях. Бих Ви помолил да ги погледнете: http://dox.bg/files/dw?a=7d49eac333

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Bulgaricus » Sat Jan 05, 2013 2:53 pm

Много добри са Ви изследванията. Не са изследвани имунглобулини, те дават информация за евентуална алергия или паразитоза.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Sat Jan 05, 2013 7:00 pm

Честно казано не знам каква да ми бъде следващата стъпка по пътека лекари и т.н. и до колко има смисъл. В крайна сметка аз най-добре усещам какво се случва с тялото си и не мога толкова добре да го пресъздам на лекуващия лекар, а дори и да успея до някаква степен, не знам към кого точно да се обърна, защото проблемът е строго индивидуален.
Мисля, че още един съществен аспект на проблема е, че той започва да настъпва при приемане на малко по-голямо количество храна или при пропускане на хранене. Поради факта, че водя динамичен начин на живот и няма как да се храня по часовник се случва или не винаги да съм сит, или не винаги да се храня по едно и също време, или не винаги с едно и също количество храна.
Лошото е, че дори, когато всички тези неща са що-годе нормализирани, в някакъв момент се случва нещо и храносмилането се нарушава необратимо, т.е както и да продължа да се храня от този момент нататък ще се случи неизбежното - да се прочистя след като прекарам лека диария.
Бъдещите ми планове отново са да обърна по-съществено внимание на храненето си и да го вкарам в някакви норми. Четири хранения на ден с ограничен прием на мазни, трудносмилаеми храни и максимално ограничаване на бавните въглехидрати. Ще започна за пореден път да се опитам редовно да приемам някакъв пробиотик. Ще използвам Лактофлор, защото е най-евтин за дълготраен прием. Истината обаче е, че отново целта на занятието ми не е решена - да намеря конкретният първопричинител с истинското му име и да съм уверен в бъдещето, че проблемът няма отново да се появи. Сега за жалост съм 90% сигурен, че нещата няма да се променят особено.
Bulgaricus, благодаря Ви за отделеното време и ако имате каквито и да е съвети - давайте ги. Аз ще продължа да описвам в темата последващи промени в състоянието ми и мерките, които предприемам.

Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Mon Jan 07, 2013 9:23 pm

del

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Bulgaricus » Mon Jan 07, 2013 9:32 pm

Защо си изтрихте питането?
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Devotional
Posts: 7
Joined: Thu Dec 13, 2012 11:41 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Devotional » Wed Jan 09, 2013 9:50 pm

Просто се опитах да редактирам първото си мнение и стана грешка.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Повтаряща се диария през две-три седмици

Postby Bulgaricus » Sat Feb 02, 2013 1:17 pm

Само за имунглоболини не разбрах дали са изследвани.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests