Бодеж в гърдите от много години...

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Бодеж в гърдите от много години...

Postby reason » Fri Nov 23, 2012 3:12 am

Първо да въведем данните. :) Мъж на 34 години, 174 см. висок, 78 кг.
От много години, може би откакто се помня, веднъж-2 пъти в година ме поразява този бодеж в гърдите. Понякога дори минават 2-3 години без подобна болка. Интересно ми е от какво може да е? Знам, че като много малък съм изкарал бронхопневмония (дори не помня). Косултирал съм се с лекар преди 10-тина години за тая болка и той ми каза, че е възможно да останат някви следи след прекарана бронхопневмония, но да не съм се притеснявал, нямало нищо страшно. Днес се сетих да питам, понеже точно днес ме заболя отново. Силна, остра болка, като бодеж, точно под лявата ми гърда, която не ми позволяваше да си поема дълбоко въздух. Дишах си, но ограничено, тъй като като поема повече въздух и отново започваше да боде. Колкото по-силно поема въздух толкова по-силна става болката. Не ме пусна поне 10 мин. и се оправи от самосебе си. Да поясня, че нямам никакви храчки, темепратури, не съм болен и никога тая болка не е била съпровождана с каквито и да било други симптоми. Преди 15-тина дни минах и годишен профилактичен преглед, от който излезнах напълно здрав - ПКК, урина, УНГ, очен, невролог, кожен, травматолог... Само ЕКГ не ми направиха, понеже съм бил под 40 години.
Просто тая болка си я нося от дете и ми е интересно дали онзи лекар, който питах преди толкова години е прав?
Благодаря!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby Bulgaricus » Sat Nov 24, 2012 3:48 pm

Здравейте!

Болките къде са точно: над ребрата, около стернума или под последното ребро?

ЕКГ е трябвало да бъде направено и то 12 канално. Това с възрастта е непоносимо просто извинение за мързел. Ако един пациент има леви торакални болки, без ортопедична предистория се прави ЕКГ. Няма дискусии.


Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby reason » Sat Nov 24, 2012 6:28 pm

Отстрани, вляво на стернума, около 5-тото ребро някъде. То беше ясно, че е мързел за ЕКГ-то, понеже бяхме бая народ пред кабинета, та за това.
Само за протокола да отбележа, че не бих допуснал да е "Интеркосталната невралгия", поради това, че характерната болка хоризонтално по хода на нерва от гръбнака напред към гърдите (доколкото знам) я няма. Болката е единствено и само отпред.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby Bulgaricus » Sat Nov 24, 2012 6:31 pm

Петото ребро отдолу нагоре и отпред на гръдния кош ли?
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby reason » Sat Nov 24, 2012 6:56 pm

5-тото отгоре надолу (мислих, че така се броят по принцип). И да, отпред на гръдния кош.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby Bulgaricus » Sun Nov 25, 2012 1:16 am

Да, така се броят, но не очаквам, че всеки потребител ще има такива познания по системна анатомия и затова питам, за да не стане объркване.
В петото интеркостално пространство се намира, или по-точно зад него, на медио-клавикулярната линия върхът на сърцето. Там се аускултира трикуспидалната клапа. Това е и много често използвано пространство при акупунктура за лечение на различни болежки. Но това е друга наука, която сега не е предмет на този отговор.
Трябва да се изключат всякакви причини, НО Вие описвате болки веднъж годишно. Нямате никакви други симптоми. Болките се увеличават при вдишване, т.е. при разширение на торакса и при увеличаване на натиска върху слабо подвижните връзки на ребрата с торакса.
Нямате апное, нямате загуба на работоспособност, нямате сърдечни шумове.
Трябва да Ви се направи ЕКГ под натоварване и ехография на сърцето. Втора диференциална диагноза е стомашната.
Ако и двете изследвания са негативни, не виждам причина за безпокойство. Понякога сетивната инервация в областта на връзката ребро-стернум се "зачеква". И на мен ми се е случвало. Болките са силни и кратки, но след извесно преплъзване те приключват. Не виждам причина за притеснение, но ЕКГ бих си направил на Ваше място.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby reason » Sun Nov 25, 2012 5:05 pm

Е, учил съм рисуване 4 години, та затова така с тия ребра. :)

ЕКГ ми е правено преди 3 години, пак покрай профилактичните прегледи, които си правя всяка година и тогава не намериха нищо притеснително. Е, не е било под натоварване, но и ако целта на това е да се търси исхемия, то като чета рисковите фактори не ми се вижда вероятно:

- повишени нива на LDL- холестерол /т.нар. лош холестерол/, повишени нива на триглицериди и понижени нива на HDL- холестерол /т.нар. добър холестерол/; - не мие правен тест колко е лошия и колко е добрия холестерол, но като цяло общия ми беше 4.63 при гранични стойности 3 - 6
- повишени стойности на артериалното налягане /хипертония/; - кръвтното ми налягане по принцип ми е даже леко понижено 110-70
- намалена физическа активност; - спортувам редовно, поне 4 пъти в седмицата
- тютюнопушене; - не пуша
- затлъстяване; - по разни там формулки, които са ориентировъчни съм с около 20% мазнини в тялото, едва ли съм затлъстял
- захарен диабет; - кръвната ми захар не помня колко беше, но пак в рамките на нормалното
- фамилна обремененост; - е, брят ми е единствения в семейството ми, който е с вроден сърдечен порок (ако има нещо може и това да е причината). Но си мисля, че след като аз съм второто дете в семейството и след като са го открили това при брат ми още като бебе са щяли, ако имало нещо нередно при мен да кажат.
- възраст; на 34 не мисля, че съм престарял. :D
- повишен прием на алкохол; - пия 2 пъти в месеца по 400 гр., когато си позволявам да му отпусна края събота вечер в някой клуб

Какво разбирате под "Втора диференциална диагноза е стомашната."?

Това "зачекване", което описвате колко често Ви се случва?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby Bulgaricus » Mon Nov 26, 2012 10:40 pm

Да, така се броят, но не очаквам, че всеки потребител ще има такива познания по системна анатомия и затова питам, за да не стане объркване.
Тия 4-канални ЕКГ-та в покой могат за съжаление много малко възможни заболявания да покажат и не бива да им придавате голямо значение. Прави се 12 или поне 6 канално ЕКГ под натоварване и сърдечна сонография. Едва тогава може да се каже с голяма вероятност за какво иде реч, ако сърцето е причината, изобщо.
Исхемия не съм споменавал. Вашите симптоми не са исхемични и за Вашата възраст не са типични. Има сърдечни дефекти, грешки, вродени стенози, заобикалящи структури и т.н. които могат да са проблемът. При исхемия бихте имали съвсем други симптоми.
Количеството алкохол не е безобидно, но това е друга тема.
"Диференциална" означава "алтернативна/друга възможна".
Е, сега, сигурно не искате да си самосподеляме проблемите във форума, а искате по-сериозен отговор. Случва се с такъв рядък алгоритъм, като при Вас. В болница съм бил веднъж в съзнателния си живот като пациент за един ден със същия симптом и един допълнителен и там ми направиха 12-канално ЕКГ, 4 тропонинови теста, кръвна картина и ехокардиография и диагнозата бе: "скелетно-мускулни болки". Така, че не бойте се, каквото за мен не бих приложил и на пациенти не бих направил или препоръчал.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby reason » Mon Nov 26, 2012 10:53 pm

Аз добре разбирам какво е диференциална, но не това е питането ми. Имах предвид какво имате предвид под стомашна, т.е. какво общо има стомаха при такъв тип болка?
И това, за което ми спомена онзи лекар, за остатъци от стара бронхопневмония има ли някакъв смисъл в думите му?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby Bulgaricus » Mon Nov 26, 2012 11:03 pm

Белият дроб не може да боли. Калцификации в него, т.е. остатъци от стари заболявания не причиняват болки, освен ако не става дума за изключително тежки случаи, които са придружени и с други симптоми. Всички имаме такива калцификации. Не съм виждал рентгенова снимка, на която да няма такива на възрастен човек. Те не бива да Ви притесняват.

Не ми се струва вероятно да става дума за дихателен проблем. Може внезапна бронхиална констрикция, един вид спазъм също да е болезнена, но тогава не можете да вдишате въздух, заради намаляне на обема на бронха, такива състояния има при астма, те имат и други симптоми.

Стомахът или хранопроводът може, при наличие и на други симптоми, което не знам, дали при Вас е така, да имат т.нар. "излъчваща болка", която да се проектира в по-горен или в по-долен участък. Пример за такъв вид болки са тези при сърдечен инфаркт, които в лявата ръка, долната челюст и в горната част на корем/стомах могат да се проявят. При язва или някакви образования в стомаха също е възможна такава болка, но не и толкова рядко.

Причините се изключват по схемата: опасност -> вероятност, за да не се правят безсмислени изследвания. Знаете, че колкото по-дълго сте в някоя болница, толкова е по-вероятно да се разболеете дори и преди това да сте бил здрав.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

reason
Posts: 14
Joined: Sun Aug 05, 2012 1:43 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby reason » Mon Nov 26, 2012 11:24 pm

Благодаря за изчерпателните коментари! Когато имам възможност ще си направя едно такова ЕКГ. Още веднъж благодаря!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Бодеж в гърдите от много години...

Postby Bulgaricus » Mon Nov 26, 2012 11:27 pm

Моля. :)
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests