Лечение на акне (2. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Wed Apr 14, 2010 10:40 pm

Булгарикус,

Не съм боледувал от хепатит, не съм си мерил титъра за хепатит Б и честно казано нямам спомен кога е правена последната ми ваксина - било е преди няколко години. Боледувал съм преди 4-5 години от мононуклеоза.

Иначе се храня сравнително здравословно, алкохол почти не пия, не спортувам в момента. Две седмици вече не пия и газирани напитки, приемам по 500 мл - 1 л сок на ден, както и 2-3 ябълки. Лекарства също не приемам, освен няколко аспирина на месец. В момента съм единствено на Лив52 и Розмарин по препоръка на личната ми лекарка.

Ако имате съвети относно какво да ям, да пия и да приемам (а също и какво да избягвам) ще съм благодарен ако ги споделите.

Освен това предварително се извинявам за глупавия въпрос, но дали приемането на хепатопротектори ще окаже някакво влияние върху ефекта от Роакутан-а? Питам защото от месец бяха спрели напълно да ми излизат пъпки по лицето и гърба, а след започването на Лив52 ми избиха една - две по лицето и една на гърба. Предполагам, че е пълно съвпадение, но никога не вреди да попиташ :)

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Thu Apr 15, 2010 12:30 am

Здравейте,

Лив52

нямам мнение за т.нар. “хепатопротектор Лив52”.

Зачетох се в предполагаемите независими изследвания относно ефективността му.

Първо трябва да кажем, че не става дума за медикамент или за лекарсвто, а за хранителна добавка, за чийто прием няма нужда от рецепта от лекар.

Наличните изследвания, които при СЗО и на други отворени места са публикувани идват все от Третия свят – Индия и Русия.

Индийските изследвания не отговарят на световните валидни сега стандарти за представителност. Въпреки, че те не отговарят на стандартите от многото на брой изследвания, включително и едно в Германия се загатва за “възможен положителен ефект, измеримо по-голям от този на плацебото”.

Изследвания от 1982 година обаче, които се оказват най-новите по въпроса са установили учестено влошаване на състоянието на кожата при пациентите, приемали Лив52 под формата на Staphylococcal Scalded Skin Syndrome или Necrolysis epidermica.

Единствените, проведени изследвания във Великобритания и в Германия, за които четох показват, че от системните алкохолици, лекувани за тежки чернодробни заболявания с Лив52 след две години са били живи 74.4%, а при тези, лекувани с плацебо са оживели 86%.

Като заключение можем да кажем, че става дума за една възможно опасна смес от недостатъчно изследвани съставки от Третия свят, при която има доказано увеличение на смъртността, право пропорционално на времето на лечение.

Допуснато е на пазара, т.е. няма еднозначни доказателства против него.

Глупави въпроси няма, има само глупави отговори.

Възможна е връзка между влошаване на кожната Ви симптоматика и употребата на Лив52, но няма достатъчно информация по въпроса, която да докаже това твърдение.

Аз не бих го приемал.

Сок

Така наречените “натурални сокове” са противопоказни за лица с чернодробни проблеми. Първо трябва да се запитате колко бучки захар трябва да минат през черния Ви дроб с всяка чаша натурален сок. Тук не трябва да обръщате внимание на надписите “без добавена захар” или “само с плодова захар”. Тук производителите използват трик, като под “захар” става дума за захароза (бяла кухненска захар), а т.нар. “плодова захар” е фруктоза. Фруктозата е точно толкова калорична, колкото захарозата и дори има доказан ефект за влошаване на диабет и покачване на телесната маса, по-голям от този на захарозата.

Противно на общественото очакване употребата на сок няма положително действие върху чернодробните стойности, а напротив – създава на черния дроб още повече работа.

Ябълки

Да, употребата на плодове е винаги правилна, освен когато някой иска да отслабне или има алергия. Двете ябълки, съчетани с един зеленчук покриват дневната Ви нужда от най-важните антиоксиданти.

Препоръки

1) Трябва да забравите за алкохол във всяка негова форма.
2) Трябва да избягвате допълнителен прием на мастноразтворими витамини (А, Е, Д).
3) Добре е да пиете по много обикновенна вода на ден, вместо сок – 2-2,5 литра, особено при условие, че спортувате.
4) Добре е да следите цвета на кожата си и при пожълтяване да се обърнете незабавно към личната си лекарка.
5) Контрол на чернодробните стойност трябва да се състои на най-малко 3 седмици преди първото ядене за деня. Вода може да се пие.
6) Трябва да не употребявате мазни и пържени храни.
7) При спорт не бива да приемате креатин и други добавки, както и хормони до нормализиране на стойностите и до спиране на лечението с изотретиноин.
8 ) Добре е да Ви се измери титъра за хепатит Б и въз основа на него личната Ви лекарка да прецени, дали трябва да се ваксинирате за А и за Б. Влошаването на стойностите, ако не е някакво еднократно отклонение говори често за започващо заболяване. За такова може да се говори обаче само след системно доказани високи стойности.
9) При прием на храни е добре да приемате ципести зеленчуци и плодове – да кажем домати, зеле и т.н.

Пишете отново, като пак си направите изследвания.

Поздрави,
Булгарикус
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Thu Apr 15, 2010 1:06 pm

Булгарикус,

Първо благодаря за отговора и ще пиша щом излязат и вторите чернодробни изследвания.

А дали имате представа за качествени и доказани хепатопротектори, които да мога да взимам?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Thu Apr 15, 2010 1:18 pm

Първо трябва да се знае каква е причината за отклонението в стойностите и дали го е имало това отклонение преди изотретиноина? Отклонението в стойностите идва от частична недостатъчност на някои функции на чернодробните клетки и затова преди да се терапира, трябва да се знае какво точно е болно.

Когато причината е позната и отклонението системно остава налично пак можем да говорим.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Thu Apr 15, 2010 2:53 pm

Преди започването на терапията с изотретиноин стойностите бяха напълно в нормата, от което считам че лекарството е причината за повишените показатели на черния дроб.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Thu Apr 15, 2010 5:56 pm

О.к.

Ще видим как ще се развие стойността във времето.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

mi12
Posts: 21
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:38 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby mi12 » Tue Apr 20, 2010 10:13 am

Здравейте Булгарикус,
Какво мислите за това :
http://news.v2.bgnes.com/view/823911
Черният шоколад лекува цироза на черния дроб

в аспекта на това че роакутана натоварва черния дроб ?
(т.е. да го облекчим)

И другия аспект, за който бе споменато по назад - за връзката на лечението с диабета ?
Имате ли нови впечатления и някакви медицински анализи по този въпрос ?
Бяхте споменали че следите медицинските издания по тази тема.

Във връзка с това, статията http://www.health.bg/index.php?page=articles&id=9731

Та... дали ако консумираме кафяв ориз (за намаляване риск от диабета), чер шоколоад (облекчаване на черния дроб) , то дали лечението с роакутана ще е по - безопасно , ако можем да се изразим така ?

bianca
Posts: 2
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:25 am
Location: sofia
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby bianca » Tue Apr 20, 2010 4:48 pm


nik4o27
Posts: 16
Joined: Wed Mar 17, 2010 11:44 am
Location: Dolni Dubnik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby nik4o27 » Wed Apr 21, 2010 5:49 pm

Здравейте на всички,Булгарикус искам да разбера дали мога да използвам Retin A(cid) Creme(донесен ми от Германия),но дали е съвместим с Роакутана...?Казаха ми че бил много ефективен,но пише на немски на описанието.Наистина ще ми е трудно сега лятото,както казахте и в предходния Ви пост,но усърдно слагам слънцезащитен....

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sat Apr 24, 2010 12:24 pm

@mi12

Мисля си, че не е добре да вярвате на такива изследвания. Не бива да се вадят изводи след испанско изследване на само на 21 пациента. Освен това, ако ядете шоколад, приемате и много захар с него, а и не страдате от цироза или от хипертония.

И за ориза мисля, че не е адекватно. Става дума за 11% по-рядко заболяване с диабет тип 2, т.е. при единия ще заболеят 89, а при другия 100 човека.

Тук идва темата за глюкемичния индекс – храните като ориз, картофи, хляб се състоят химически от захар, дали това ще е захароза, фруктоза, скорбяла или нишесте. Вторите две са просто “по-дълги молекули” на първите две вещества. Тук там има и по една “обърната” хидроксилна група, но калоричността на грам е равна. Т.е. дали ядете картофи, хляб или ориз няма значение – в крайна сметка приемате само захар, която се усвоява след разрушаването на химичните връзки в дългите молекули на скорбялата и на нишестето.

За да не окажете ефект върху глюкемичния индекс трябва да приемате храни, които не се състоят от захари и сложни захари, т.е. черен хляб, зеле, зелен боб, протеини и мазно.

Не познавам връзка между диабета и изотрениноина, но такава е загатната вече в този форум от американския специализант. Възможно е да има такава връзка.

В повечето случаи когато дадена мутация или генно несъответствие водят до болест, то се стига до нея (раково заболяване или диабет), не защото сме “програмирани” да заболеем от тях, а защото сме извършили в живота си тези действия, които активират мутацията в генотипа.

Кожен меланом, например, е и генетично загатнат, да, но този генетичен дефект води до фенотипното (проявеното) заболяване, само когато достатъчно дълго се печем на слънце. При диабета ще трябва достатъчно храни с висок глюкемичен индекс да приемем, за да заболеем, ако имаме генетичен дефект.

Така и изотретиноинът би могъл да се окаже фактор, който при хора с предразположеност към диабет и рак на кожата в дадена комбинация от обстоятелства да увеличи риска от заболяваемост. За да е този риск колкото се може по-малък има и препоръки и те трябва да сеспазват.

Не, консумацията на тези храни няма да намали риска от последици. Ако обаче се храните често с ориз и сега кафяв приемате, а не бял, ако смените белия хляб с ръжен или пълнозърнест и ако ядете повече риба вместо месо, то ще намалите рисковете, да. Важно е да приемате тези храни ВМЕСТО, а не ДОПЪЛНИТЕЛНО към това, с което сега се храните.

@bianca

Да, това е състоянието на кожата, което би възникнало след години, ако не приемахте изотретиноин, когато акнето Ви мине “от самосебе си”. Сега виждате ефектите, поради ускореното изсушаване на кожата и на мастната секреция.

Козметик не може да лекува органа кожа, а може само да я разкрасява временно. Така и масажор не може да лекува дискова херния, а само да облекчи симптомите.

Методи има много, Вие трябва да си ги изберете, защото и най-добрият метод в ръцете на неспособен лекар може да Ви навреди. Щом края на април приключвате, то юни можете вече да търсите друг начин за лечение на белезите.

Лазерът е най-ефективен, добре е да се помисли първо за нещо “по-леко”, като химически пилинг.

@никчо27

Този крем е предшественикът на изотретиноин-гел и всъщност е изотретиноин за мазане само вечер. Можете да го ползвате едновременно. Обърнете внимание, че не количеството, а продължителността на лечението лекува.


Поздрави,
Булгарикус
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

sp0tec
Posts: 8
Joined: Mon Apr 26, 2010 12:34 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby sp0tec » Mon Apr 26, 2010 7:55 pm

Bulgaricus

На 19 години съм, ръст - 191см, тегло - между 88 и 90 килограма, не пия, пуша. Страдам от акне вече 1 година и 8 месеца, и тъй като в последните 3-4 месеца състоянието ми значително се влоши реших да отида на дерматолог. Първо ми изписа Tetracyclin, който трябваше да взимам 7 дена x 4 хапчета на ден, след това 1 месец по 2 и после 2 месеца по едно, като паралелно с това ми изписа и медикаменти за мазане по лицето (Термална вода на Avene, Acne B5 и крем Diacneal пак на Avene) . Но първата седмица, след като почнах да приемам тетрациклин, започнаха да ми излизат много пъпки по цялото лице и допълнително кожата ми беше много зачервена от кремовете, които ми беше предписала и реших да отида на контролен преглед на 10-тия ден. След прегледа лекарката ми изписа Роакутан, който приемам вече 13-ти ден. Мисля, че резултатите до сега са горе долу добри но продължават да ми излизат пъпки. Та въпроса ми е да продължавам ли да се мажа с тези неща, които ми беше предписала първия път или да спра употребата им и евентуално да купя нови? Също така искам да спомена за малко жълто петънце (като монета от 20 стотинки), което в първата седмица ми излезна на дясната гърда, но вече го няма. Общо взето се чувствам добре, с изключение на напуканите устни. Искам да ми дадете някакви препоръки каква козметика да си купя за мазане ако тази, която вече имам не трябва да се използва.
Забравих да спомена, че приемам дневно по 60mg Роакутан (кутийката е с хапчета по 20) по едно хапче през 8 часа. Добре ли е този режим или трябва да го променя? Пия сутрин в 8, следобяд в 16 и в полунощ
Прочетох по-назад във темата, че е добре да третирам лицето с алое-вера. Какъв продукт трябва да си взема и откъде?

Поздрави :)

mi12
Posts: 21
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:38 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby mi12 » Mon Apr 26, 2010 10:59 pm

Благодаря за отговорите , общо взето май тези статии които споменах по горе не са нищо особенно.
Мерси за съветите.

sp0tec
Ще си позволя да припомня това което вече е казвано тук по твоите въпроси
- 13 ден е малко време. Отначало така е - дори излизат повече.
Изчакай месец два , резултатите определено ще те възхитят :)

За "третиране" на лицето - никой не препоръчва, а Булгарикус дори изрично е споменавал, че абсолютно нищо не му трябва на лицето по време на лечението.
Само това което е със къпането, и примерно миене с гореща вода, без сапун.

И за алоето - и аз съм питал - търси това което е възможно най чисто алое-вера. То май няма 100% на нашия пазар, но предполагам 98/99 % ще е добре. (процента го пише на опаковката)
Другото което се препоръчва е анефунг - крема.

sp0tec
Posts: 8
Joined: Mon Apr 26, 2010 12:34 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby sp0tec » Tue Apr 27, 2010 12:11 am

Тъй като в по-предни постове на булгарикус четох за някакъв период на полуразпадане на изотретиноина, който варираше от 10 до 20 часа, силно се интересувам дали схемата ми на приемане през 8 часа е правилна или с други думи дали си приемам правилно антибиотика (60 мг на ден трябва да приемам, кутийката е с хапчета от по 20 мг)

sp0tec
Posts: 8
Joined: Mon Apr 26, 2010 12:34 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby sp0tec » Wed Apr 28, 2010 10:04 am

Отново към Булгарикус:

Какво мислите за комбинацията Avene Clean-Ac + Avene Cleanance, които ми препоръча дерматолога ми? Чудя се между тях и този крем Анефунг кое да взема? Много ще съм благодарен ако ми дадете препоръката Ви.

зарко
Posts: 46
Joined: Sat Feb 28, 2009 2:03 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby зарко » Fri Apr 30, 2010 10:57 am

Здравейте и от мен .Първо искам да се извиня за късния отговор . Вече направих 2- месеца откакто спрях приема на Роакутан и до този момент не ми са излизали пъпки.Незная наистина колко ще траен ефекта, но наистина чуството да нямаш пъпки е невероятно просто го бях забравил . Останаха ми няколко белега от пъпките , но нека мине лятото може и за тях да помисля да ги махна . Благодаря на Bulgaricus за всичко кето прави и пожелавам на всички които са предприели лечението да се излекуват .
Поздрави !!!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests