Лечение на акне (2. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

mi12
Posts: 21
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:38 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby mi12 » Thu May 13, 2010 9:44 am

Наистина нищо не ви трябва от козметиката.
Обаче има компромисно временно решение, което разбира се и Булгарикус не го препоръчва - примерно крем за лице, има едни такива от евтините с лайка.
Но само и единствено да прикриете на местата с грозното лющене ако излизате някъде през деня.
После се измийте ако трябва и оставете суха кожата.
Защото наистина има етапи когато лцието ви е като люспи на риба, а не може да се седи като под карантина в къщи само :)

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Thu May 13, 2010 10:33 am

Е, обикновен крем за лице понякога не може да се спести, все пак кожата при някои пациенти в действителност много се лющи. Но трябва да се ползва при необходимост, а не редовно.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Palette
Posts: 6
Joined: Mon Mar 22, 2010 5:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Palette » Sat May 15, 2010 11:09 am

Здравейте!

Писах преди време в друг форум, когато след две години затишие на акне, пак се появи.. и вече бих казала, че съвсем се влоши.
Както и да е, бях в Германия, където ми изписаха Изотретиноин Хексал. Направих си всички изследвания, показателите са добри и планирам да започна лечението.
Въпросът ми е дали мога по време на лечението да използвам влагалищни глобули против гъбички? Изписаха ми еднократно антибиотик (Diflucan - съдържа Fluconazole 150 mg), след което 12 вечери (Macromiror - съдържа Nifuratel 500 mg и Nystatin 200 000 IU).

Благодаря.


П.С.: Булгарикус, привет! Зачетох се, че наскоро е писано за кремове.. само исках да споделя, че същият дерматолог, който ми назначи Изотретиноин Хексал, ми каза да използвам и ИМЕКС сапун, а през деня да слагам Asche Basis Creme 100 mg, съдържа Erythromycin 1%.

Съмнително ми е това изписване на крема, самият лекар изрично ме предупреди да приемам таблетките с нещо мазно (например филия с масло или маргарин), защото таблетките се разтваряли само в мазнина. Т.е. ако ги приемам само с вода... отиват в червото, веществото не се разгражда напълно и нищо не правя. Повтори ми го няколко пъти. А тук чета тъкмо обратното - никакви кремове (освен слънцезащитен), никакви мазни храни... Наистина съм объркана и не знам как да постъпя.

Cyrax
Posts: 1
Joined: Sun May 16, 2010 3:41 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Cyrax » Sun May 16, 2010 5:19 am

Здравейте на всички. Прочетох внимателно абсолютно всеки 1 пост от двете теми, но така и не намерих отговор на това, което ме интересува, та затова реших да се регистрирам и да си задам въпроса.

Доколкото разбрах акнето, което се поражда от бактерии (защото акне може да се породи и от натравяния, хормонален дисбаланс и т.н.) може да съществува единствено при наличието на тези 3 фактора взети заедно: 1. бактерия, 2. запушване на пората и 3. омазняване. По пътя на логиката при отстраняване, на който и да е от тези 3 фактора, се елиминира шанса за образуване на акне.

Доколкото знам антибиотиците правят първото, т.е. избиват бактериите. Логичното следствие от това е, че докато човек приема антибиотик, той няма да има акне, защото няма да има бактерии по кожата си. Но след като се спре антибиотика, няма какво да спре бактериите отново да се завърнат и да започнат да образуват акне.

Та тук идва ред на моя въпрос. По какъв точно начин изотретиноина предотвратява завинаги появата на акне ?

След като изотретиноина не действа като антибиотик, т.е. не избива бактериите по кожата, би трябвало да действа по някой от другите 2 начина.

От това, което прочетох разбрах, че определено спира омазняването на кожата (намаля храната на бактериите), но след спирането на приема му, кожата възстановява нормалния си дебит на омазняване. Т.е. омазняването/храната на бактериите отново се завръща и малко ми се губи логиката как повече никога няма да има акне след като и трите фактора отново са налице ?

Единствения оставащ начин изотретиноина да предотвратява завинаги появата на акне е по някакъв начин трайно (дори и след спиране на приема) да пречи на порите да се запушват.

За мен това е най-добрия и логичен начин за предотвратяване на появата на акне, защото ако пората не е запушена просто е невъзможно образуването на каквото и да е възпаление.

Сега като написах думата "възпаление" се сетих, че може би съм пропуснал 1 фактор. Сила на възпаление. Т.е. може би пък изотретиноина по някакъв начин укрепва трайно стените на порите или по точно фоликулите и по този начин предотвратява възпалението, което представлява самото акне.

Благодаря предварително на всеки, който ми отговори компетентно.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sun May 16, 2010 3:26 pm

@ by Palette » Sat May 15, 2010 9:09 am

Здравейте,

много хубави въпроси задавате, които въпреки 300 публикации досега не сме обсъдили и от писаното досега биха се породили неясноти между казаното от лекаря и информацията във форума. Както винаги казваме на всички потребители, че съветите на лекарят са тези, които трябва да се следват и те стоят над всичко, което човек може да прочете в интернет.

Сега конкретно.

Първо не сте споделили възраст, тегло и височина, така че по правилата на форума не би трябвало да Ви отговарям.

Изотретиноин на фирмата „Хексал” е един от евтините и достъпни генерични препарати и се предписва много често в Германия.

Това, че сте си направили изследванията също е много хубаво, но е добре да изберете правилният момент за започване на лечението и да се замислите, дали в началото на летния сезон, когато всички искат да се „пържат” по плажовете е добре да започвате такова едно тежко лечение. Дори и да не се излагате съзнателно на слънце цяло лято, което практически няма как да не направите в България, кожата Ви ще бъде достигната от достатъчно ултравиолетови лъчи, които в дългосрочен план могат да Ви нанесат щети.

Ако говорим за хомеопатичните глобули, то да можете винаги да ги използвате, освен ако не забележите, че по време на лечението Ви пречат. Не са ми познати взаимодействия на глобули с нещо друго. Тук трябва и съмнения за действието на глобули по принцип да споделя.

Добре е да не извършвате едновременно лечението с антибиотик и изотретиноин. Антибиотичното лечение е кратко по действие и може да се извърши първо то и след като е било успешно да се започва терапия с изотретиноин. Това са официалните препоръки.

Изотретиноин не трябва да се комбинира с антибиотици от групата на тетрациклините. От предписаните Ви антимикотици няма такива от тетрациклиновата група, а и тетрациклините по принцип не са антимикотици, но това е друга тема.

Съветът да ползвате сапун е в консенсус с писаното досега. Винаги съм писал, че трябва да се ползва обикновен сапун, а имекс е точно такъв – струва толкова и не съдържа нищо особено. Явно лекарят е имал опит, че точно този сапун има положителен ефект срещу акнето. Добре е обаче да не използвате другия продукт със същото име, а именно: Imex® крем, защото той съдържа тетрациклин.

Въпросният крем, който Ви е препоръчан по информация от интернет аптеката съдържа: Aqua, Petrolatum, Mineral Oil, Stearyl Alcohol, PEG 40 Stearate, Benzyl Alcohol, Carbomer, Disodium EDTA, Parfum. Вие къде видяхте еритромицин? Сигурна ли сте, че точно така се казва, ако да, има ли PZN номер и на кой производител е?

Приемането на изотретиноин с нещо мазно съвпада с писаното досега. Във всичко, с което се храним, дори и в плодовете има мазнини в достатъчно количество, за да се разтворят тези витамини. Със сигурност сте видели, че в статиите съм записал да не се приема на гладно и след хранене, а водата се препоръчва не за да се разтвори, а за да е сигурен пациентът, че хапчето, което е доста голямо няма да остане в хранопровода, а ще премине бързо до стомаха. В противен случай, ако приемате такава голяма таблетка или капсула 6 месеца по два пъти на ден се появява риск да получите язва, ако всеки път таблетката достига стомаха не с помощта на вода, а с помощта на контракции на хранопровода, които я изтласкват по-надолу.

Това за водата важи и за почти всички лекарства.

Ако ги приемате на гладно и само с вода намаляте разтворимостта, да. Ако ги приемате след нормално хранене я увеличавате.

Знаем, че разликата между маргарин и дизел е много малка. Химиците знаят за какви общи принципи на изкуствено пречупване на веригата на наситени мазнини става дума при горепосочените два продукта. Съвременните схващания от последните 5 години развитие на биохимията препоръчват на здравите лица изобщо да не употребяват маргарин, независимо от това, което пише на опаковката.

Щом лекарят Ви е казал да ядете мазно, предполагам, че е имал съмнения, че ще ги пиете на гладно и затова Ви го е казал. Следвайте препоръките му, но не забравяйте, че е достатъчно да сте се хранили „нормално” и няма нужда да сте приемали допълнителни мазнини.

„Никакви” мазнини бяха препоръчани при потребителят, който имаше сериозно отклонение в чернодробните показатели, което изчезна, след като промени храненето си.

Общата препоръка за всички е, че приемът на мазнини, над нормата за кг/тегло по време на продължително лечение с изотретиноин увеличава натоварването върху черния дроб и затова не се препоръчва. Такива информации трябва винаги да се казват, понеже различните пациенти се хранят различно.

Тук идва принципният въпрос какви рискове сте готова да поемете и колко бърз резултат искате да имате? В зависимост от отговорите и лечението може да варира. Писаното досега е „най-малкото общо кратно”.

Поздрави,
Булгарикус


@by Cyrax » Sun May 16, 2010 3:19 am

Здравейте,

първо не сте споделили възраст, тегло и височина, така че по правилата на форума не би трябвало да Ви отговарям.

Не, акне може да има и само при инфекция на суха кожа, без омазняване, но това е много рядък случай.

Не, ако отстраним бактериите, запушването на порите, ако то е предимно секреторно обусловено, може пак да остане, защото наличието на бактерии не е причина за секрецията, а тя може и без тях да е много интензивна и зависи от спорт, движение, BMI и тип кожа.

Логиката за антибиотиците е общо-взето правилна. Надеждата при лечението е, че при възстановяване на нормалната секреция и антибактериално поведение акнето няма да се върне в пълната си сила.

Изотретиноинът не предпазва завинаги от акне. Той намалява значително вероятността за повторното му завръщане, като около 90% от правилно лекувалите се имат значителни подобрения, а резултатите при повечето пациенти са трайни и отстават на 70-80% „завинаги”. Те остават завинаги не само заради лечението, а и защото известно време след него с напредване на възрастта и секрецията на кожата се променя и появата на акне е в пъти по-трудна, отколкото на млада възраст.

Изотретиноинът не е антибиотик. Какво е антибиотик е строго дефинирано и обикновенно става дума за „блокатор” на част от синтетичен процес в обмяната на веществата на бактериите – репликация, транслация, транскрибция. Изотретиноинът не оказва пряко действие като антибиотик. Химично принадлежи към групата на „неароматните ретиноини” и е подобен по структува с витамин А.

Тук задавате конкретен научен въпрос от областта на фармакокинетиката. За съжаление няма как да Ви отговоря „по-достъпно”, защото изкаването досега, че лекарството намалява трайно секрецията и броят на самите жлези не Ви е достатъчно. Имате право да питате и аз Ви отговарям конкретно, но ако не сте се занимавали с химия и биология ще имате трудности да се справите с отговора, без гуугъл. Не е улишлено.

Ретиноидите се свързват с клетъчни мембранни рецептори на ретиновата киселина, вероятно от тип 4., които принадлежат към суперсемейството на тироид-/стероидрецепторите (бавно действие, което идва от сигнал към ДНК „да прави или да не прави нещо). След като се свържат с лигандите (принцип „ключ-ключалка”) тези рецептори действат като ядрени транскрипционни фактори (в ядрото на клетката „казват на ДНК какво да прави”), които след като се свържат от своя страна с точно специализирани части на гените (responsive elements), подтискат експресията (проявата) на горепосочените генни участъци (и само на тях, т.е. „те не изпълняват вече пълната си функция”). Рецепторите на ретиновата киселина се състоят основно от две семейства. Първото съдържа три подвида (алфа, бета и гама). Кожата съдържа бета и гама рецептори от първото семейство. Второто семейство също съдържа три подвида (алфа, бета и гама). Ретиноидите от първо и второ поколение се свързват предимно неспецифично с всички рецептори. Ретиноидите от трето поколение се свързват предимно с рецепторите на точно тези два подвида, които са в кожата – бета и гама. (Напомням, че свързването с рецептори означава „заповед” към ДНК, един вид „промяна в софтуеъра, при същия хардуеър”.)
Динамиката („клетъчното действие”) на терапевтично прилаганите ретиноиди („предозирани витаминоподобни вещества с цел лечение”) е такава, че те, чрез горепосоченият механизъм да се свързват с рецептори регулират транскрибцията (прочитането) на гените, които са отговорни за изграждането на структурата на секреторните елементи. Освен това, тази вече променена експресия на гените променя и секрецията на телесните цитокини. („Вече няма генетичен сигнал за даден синтез”).
На кожата ретиноидите имат ключова роля за растеж и за дирефенциране на клетките. Когато са в недостиг или ги няма, секреторните клетки атрофират. Нормалният епител бива изместен от нетипично кератинизираните клетки (кератин е като „цемент за тухла на къща”). Така се повишава и вероятността за ракови заболявания („срив в къщата”), ако има недостиг на витамин А.
При хипервитаминозни (предозирани) концентрации на ретиноид, той има кератолитично действие („разтварящо кератина”). Така най-горната и твърда част на кожата се „разхлабя”. При псориазис това води до нейното завишено отделяне, под формата на „люспи” или „пърхут”. Изотретиноин забавя това „отделяне”, като забавя анормалното делене на клетките. Организмът получава шанс да се справи с проблем, който без изотретиноин би бил твърде сложен за него.
При терапията на акне именно това действие на ретиноидите върху жлезите с мастна секреция и отделяните от тях продукти играе най-важната роля. Той се натрупва при локална употреба във фоликулите на космите. При пер орален прием бива на 25% усвоен и времето на полуразпад е 15 часа, като то зависи от черния дроб.
Ако достатъчно време подтискаме един секреторен механизъм, то жлезите отговорни за него закърняват и престават да съществуват или трайно загубват способността си да секретират. Тялото от „икономически” причини не държи такива „скъпи” елементи, без функция „в готовност”, при положение, че те достатъчно дълго време нищо не правят.
Изотретиноин е от първо поколение ретиноиди, а от трето е адапален, предписван под запазената марка Differin®. Адапален е само локално приложен допуснат за лечение на акне.
Тук обаче трябва да кажа за кой ли път, че някои ретиноиди, като например етренитат имат време на полуразпад от 100 дни! Това означава, че две години след последния прием има риск при жените за малформации на бебето. От тук идват и препоръките, че изотретиноин е "само за мъже".

Надявам се, че отговорът ми отностно трайността на лечението от научна гледна точка е отговорил на потребностите Ви. И аз не знам всичко на изуст и трябва с цел разбираемост да поставя в кавички някои думи и изречения, които съдържат научни неточности.

Поздрави,
Булгарикус
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Palette
Posts: 6
Joined: Mon Mar 22, 2010 5:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Palette » Sun May 16, 2010 4:30 pm

Привет отново!

На рецептата, която имам, пише само това - Asche Basis Creme и отдолу пише Erythromycin 1%. Нямам информация какво друго съдържа. Бих показала рецептата, но на нея е изписано името ми, както и името на центъра и лекаря, при който бях и не мога да си позволя да ги публикувам току така. Това, което бих могла да направя, евентуално, е лично да Ви изпратя рецептата сканирана. Но нямам мейла Ви. Не съм гледала контактите, които сте посочил под ника си, Булгарикус... нямам и разрешението да Ви пращам нещо.

П.С.: Пропуснах да кажа, че кремът се приготвя в аптека всеки месец.

Относно килограми, ръст, възраст - извинявам се, останах с впечатлението, че в предишния форум съм ги посочила и не помислих.. Тъй като не консумирам месни храни (получавам алергии), вероятно лекарят не случайно ми натърти, че трябва да пия таблетките с вода, консумирайки мазна храна... не е уточнявал преди или след хранене.

Още преди да отида на консултация с въпросния лекар, вече бях изчела материали по темата за приема на лекарството, следях темата във форума.. и на базата на прочетеното, му зададох въпроса за времето на започване на терапията, споменах какво съм прочела, но той каза, че нямало никакво значение, тъй като ми назначи терапия от една година прием, а това включва всички годишни времена. Изписа ми Антелиус 50+ и ми каза да се мажа, когато излизам навън...

Освен всичко останало, бях изненадана, че ми предписа ниска дозировка, въпреки килограмите, ръста... предпочете да пия по 10 mg (това е една таблетка Isotret-Hexal 10 mg) на ден в продължение на 1 година.

Колкото до причините за акнето, по-скоро за възвръщането му, мога само да споделя, че от години имах диагноза Поликистоза на яйчниците... пила съм хормонални таблетки Диане-35, Ясмин... но акнето не се е повлиявало от тях, като страничен ефект обаче (и подарък се опитаха да го изкарат..) получих по-силно окосмение (да, наясно съм как звучи за момиче и какви фото-епилации трябваше да проведа после). Мина година, докато реша да спра хормоните и още две години докато се изчистят тези ефекти... Не съм правила кой знае какво след това по въпроса, но със започването на половия живот.. Поликистозата се превърна в Кистоза и постепенно хормоните ми се балансираха. Не съм лекар и не знам доколко това заключение е валидно и дали не е следствие от друго... но от половин година не съм имала полови контакти, в следствие на което по последни изследвания.. нивата на хормоните ми са се завишили... кожата ми постепенно се омазни... и проблемът е отново налице.

Дълго мислих върху започването на терапията с Изотретиноин, признавам, че бях предубедена, особено знаейки за възможните странични ефекти, както и въпросът, който е твърде ясен - момиче съм, в детеродна възраст... а това значи повишено внимание, особено ако започна полов живот по време на терапията (това е сигурно изписване на противозачатъчни), а и след нея. В официалната листовка има предупреждение за опасност при зачеване до месец след спиране на терапията, лично аз смятам, че ще е доста по-дълъг период.

Казано накратко - при момичетата не стои някакъв си въпрос за самочувствието само, а двойна отговорност - към себе си като жена и като бъдеща майка.

Ако това, което казах, е излишно, съжалявам за изгубеното ви време, но мисля, че е редно момичетата, които възнамеряват да започнат терапията, да се замислят за всичко това и наред с чернодробните изследвания, да си направят и хормонални такива. Лично за себе си, съм сигурна, че ще се наложи в даден момент да започна да пия и хормонални таблетки... колкото и да не ми се нрави по отношение на опита ми с тях преди.

Между другото, дерматологът ми изписа и противозачатъчни (Neo-Eunomin), които спомена, че не си противодействат по никакъв начин с Изотретиноин, а това е важно.

Поздрави
Last edited by Palette on Tue May 18, 2010 9:05 am, edited 1 time in total.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Sun May 16, 2010 7:14 pm

Здравейте,

имейлът ми е даден в тази тема: viewtopic.php?f=3&t=2900&p=11094#p11094.

Това е нова информация. Въпросният крем е само „смазка” с минимална добавка от еритромицин. Т.е. антибиотикът се добавя по искане на лекарят. Той го е препоръчал и трябва да спазвате препоръките му, в крайна сметка той носи отговорността.

След като не се храните с месо, което е отново нова информация, съществува обоснованото съмнение, че приемате по-малко мазнини, отколкото би трябвало да приемате. Така добавянето на мазни храни с прием на изотретиноин е обосновано.

Това, че нямало никакво значение противоречи на наличната информация, с която аз разполагам. Едногодишното лечение е много рядко предписвано, но е легитимно. В Rote Liste, сигурно говорите немски и знаете за какво говоря, пише:

„Dos.: Erw., einschl. Jugendl. u. ält. Menschen: Anfangsbehandl. m. 0,5 mg/kg KG tgl., aufgeteilt in 1 od. 2 ED. Dosisanpassung auf 0,5-1 mg/kg KG tgl. nach 4-wö. Behandl. Pat., bei denen sich eine schnelle Besserung d. Krankheitsbildes zeigt, sollten im Rest d. Behandlungszyklus weiterhin 0,5 mg/kg tgl. erhalten. Pat., bei denen sich nur eine kleine od. keine schnelle Besserung d. Krankheitsbildes zeigt, sollten bei guter Verträglichk. im Rest des Behandlungszyklus 1 mg/kg KG tgl. erhalten. Eine Gesamtdos. v. 120 mg/kg KG pro Behandlungszyklus hat sich im Hinblick auf erhöhte Remissions- u. niedrigere Rezidivraten als günstig erwiesen. Die Dauer der Behandl. beträgt i. d. R. 4 Mon., sie kann jedoch in schweren Fällen auf 6 Mon. ausgedehnt werden, sofern die empf. Gesamtdos. nicht überschritten wird. Weichkps. zus. mit Nahrung einnehmen.” Източник: Rote Liste Online®.

Разбира се, че лекарят може да не следва препоръките, което може да бъде аргументирано и не е грешно. Информацията, която аз давам тук е само официалната. Дерматологът отговаря за това, какво Вие ще правите, ако лечението няма ефект, както и какво ще правите, когато и ако последици след 20 години настъпят.

Моят съвет е да следвате лекарските препоръки.

Поликистозата е логична възможна причина за влошаването на акнето. Все пак така се променят и хормонните нива.

Поздрави,
Булгарикус
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Palette
Posts: 6
Joined: Mon Mar 22, 2010 5:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Palette » Tue May 18, 2010 8:59 am

Здравейте,

След малко търсене, намерих следното:

Asche Basis Creme
Bestandteile: Wasser, weißes Vaselin, dickflüssiges Paraffin, Sterylalkohol, Polyoxyl-40-stearat, Benzylalkohol-stearat, Benzylalkohol, Polyacrylsäure, Edetinsäure, Dinatriusalz, Geruchsstoffe.

Erythromycin 1% in Asche Basis Creme 100,0

При консултацията лекарят ми каза първоначално 10 месеца като продължителност на терапията, после каза, че ако след 2-ия месец няма подобрение, ще увеличим дозата на 20 мг. на ден, с което терапията ще продължи година.

Започнах я на 16 май. Засега виждам, че кожата ми спря да се омазнява през деня, но пък устните ми изобщо не са сухи или изпръхнали, както очаквах. Исках да наблюдавам ефекта на лекарството първите 24 до 48 часа и не съм си слагала от въпросната "смазка", нито вазелин на устните, но днес сутринта вече я нанесох (слушам и изпълнявам лекарски съвети..). Ще видя как ще ми понесе в следващите дни. Колкото до кожата - не наблюдавам нови пъпки, а излизането на стари такива (имам на няколко места подкожни пъпки, които сега излязоха с бял връх).
Страничните ефекти са далеч по-интересни :) . Още на първия ден получих изсъхване на очите и лек бодеж, по-късно си стана направо кръвоизлив. Взех си капки (заместители на сълзи), сухотата изчезна, но не и кръвоизливът в окото.. После се сетих, че имам очила за компютър, които в момента нося постоянно и с тях нямам оплаквания (странно, може би нещо си въобразявам за цялата история..). А вчера, след приема на таблетката, получих и нещо като сенна хрема (моментно), въпреки, че си бях у дома. Ако лекарството не беше толкова опасно, направо щях и да се смея :D .

Поздрави

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Tue May 18, 2010 11:59 am

Здравейте,

гледайте да приемате витамин С. Той има роля при изграждането на колагенни структури, т.е. ако пукането на съдове е от такъв дефект ще окаже положително действие върху тях.

Да, за Вашите килограми нямате нужда да приемате големи дози, ако и от малки имате необходимите ефекти.

Активно изчакване Ви трябва сега. Чак от вазелн за устните няма нужда, може и от тези въртящи се увлажнители да ползвате, въпреки че те по структура са подони веществата.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Bulgaricus » Tue May 18, 2010 12:00 pm

Здравейте,

гледайте да приемате витамин С. Той има роля при изграждането на колагенни структури, т.е. ако пукането на съдове е от такъв дефект ще окаже положително действие върху тях.

Да, за Вашите килограми нямате нужда да приемате големи дози, ако и от малки имате необходимите ефекти.

Активно изчакване Ви трябва сега. Чак от вазелн за устните няма нужда, може и от тези въртящи се увлажнители да ползвате, въпреки че те по структура са подони веществата.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

ramzess
Posts: 4
Joined: Fri Mar 12, 2010 11:32 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re:

Postby ramzess » Fri May 21, 2010 5:17 pm


southeast
Posts: 2
Joined: Mon Feb 01, 2010 11:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby southeast » Fri May 28, 2010 1:00 am

Здравейте,

разгледах щателно темата и общо взето съм наясно с процеса на лечение ,но все пак бих желал да се посъветвам с Bulgaricus.На 26 години съм ,висок 193см. , 76кг.Имам сериозен проблем с акнето от 10 години вече..Сигурно сте се досетили че съм минал през кабинетите на доста дерматолози в Пловдив ,София,Стара Загора, доценти дори за козметици не ми се говори.Преминавал съм лечение с доксициклин ,зинерит,акнедерм,мазила съдържащи клиндамицин,резорцин,салицилова киселина,глицерин и т.н.Ефект временен и непълен.
Още след първото разглеждане на Вашите изчерпателни разяснения относно този проблем взех решение да се лекувам с въпросния медикамент.Тъй като имам намерение да закупя цялото количество от чужбина наведнъж Ви моля да ме посъветвате за точната дневна доза,а именно 20+20 или 20+10 мг .
Има ли определящо значение дали медикамента ще е Роакутан или някой от другите съдържащи въпросният Изотретиноин.

Благодаря Ви предварително!

Поздрави!

Palette
Posts: 6
Joined: Mon Mar 22, 2010 5:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Palette » Fri Jun 04, 2010 5:08 pm

Булгарикус, привет отново!

Изминаха 20 дни от лечението ми и днес си направих чернодробни изследвания, както и изследвания на мазнините. Резултатите преди началото на терапията бяха:

Холестерол/Cholesterol - 3,94 mmol/l - Реф. стойности: до 5,1
HDL-холестерол (HDL-chol) - 1,38 mmol/l - Реф. стойности: над 1,2
Триглицериди (TG) - 0,77 mmol/l - Реф. стойности: до 1,7
ASAT (GOT) - 14 U/l - Реф. стойности: до 31
ALAT (GPT) - 18 U/l - Реф. стойности: до 32

20 дни по-късно, първи контролни изследвания от началото на терапията:

Холестерол профил ( Cholesterol Profile )

Холестерол - общ ( Total Cholesterol ) - 4.22 mmol/l - Прицелна стойност до 5.0
Холестерол - HDL-Cholesterol - 1.68 mmol/l - М.над 1.0 Ж. над 1.2
Холестерол - LDL-Cholesterol - 2.22 mmol/l - Прицелна стойност до 3.0
Холестерол VLDL-Cholesterol - 0.32 mmol/l ---
Триглицериди (Triglycerides ) - 0.71 mmol/l - Прицелна стойност до 1.7

Чернодробни ензими

АсАТ (GOT; ASAT ) - 17.35 U/l - М до 37 Ж до 31
АлАТ (GPT; ALAT ) - 9.38 U/l - М до42 Ж до 32
Гама - GT (GGT) - 12.56 U/l - М до 60 Ж до 39

Изследванията са правени на различни места и поради това някои данни липсват от първите. Въпросът ми е как оценявате резултатите? Нормално ли е това повишаване на стойностите и да очаквам ли да се повишават още? Честно казано, притеснителни ми се струват границите на холестерола. Само припомням, че лекарят, който ми назначи лечението, ми каза да приемам лекарството с мазна храна. С изключение на това, не съм нищо от обикновеното си меню. Може би е добре ако и през деня се въздържам от някои по-мазни храни.
Освен това - как да тълкувам понижаването на някои стойности - например на АлАТ - от 18 на 9,38 U/l? Триглицериди - от 0,77 на 0,71 U/l? Не би ли трябвало да се повишат?

Ще се радвам да ми дадете съвет и за храната. На 22 г. съм, 170 см, 52 кг.

Благодаря предварително!

П.С.: Може и да си въобразявам... но ми се струва, че косопадът ми се усили. Чета разни неща в интернет - за маски с чесън или просто сок от чесън... за хининова вода... или ампули... мога ли да ги използвам за кожата на главата?

Трябва да отбележа, че и преди започването на терапията имах себореен дерматит на главата... в особено силна форма. Започнах да използвам дерматологичен шампоан с фактор 150 (Шампоанът Низорал е само с фактор 6 или 60.. по спомени)... Който изчиства беленето на кожата, но може би поради изсъхването на кожата, косата ми започна да пада повече..

Deadwinga
Posts: 12
Joined: Thu Mar 11, 2010 1:45 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby Deadwinga » Tue Jun 08, 2010 7:38 pm

Здравейте Булгарикус.

Тъй като и след третия месец чернодробните изследвания са нормални предполагам, че ще мога да завърша пълния курс на лечението. Затова бих искал отсега да попитам за някои неща, свързани с хигиената след лечението. От предходни мнения разбрах, че трябва да дезинфекцирам самобръсначката след бръснене, да я сменям всеки месец и да хвърлям кърпата за лице за пране след бърсане.

Въпросът ми е дали има други неща, които трябва да спазвам след като/ако се излекувам от акнето. Специални сапуни/кремове за лице; други неща относно личната хигиена; какво да избягвам и съответно какво ще е добре за лицето.

Благодаря Ви предварително.
Last edited by Deadwinga on Tue Jun 15, 2010 8:47 pm, edited 1 time in total.

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Re: Лечение на акне (2. тема)

Postby ptomoff » Wed Jun 09, 2010 8:43 am

Само да напомня, че до 23 юли.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 312 guests