Антибиотици, уместни ли са в случая?

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
rosi
Posts: 11
Joined: Sun Sep 20, 2009 9:43 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Антибиотици, уместни ли са в случая?

Postby rosi » Wed Dec 30, 2009 11:51 am

Здравейте!
Аз съм момиче на 18 години, висока 176см, тегло 60кг. В момента вземам Еутирокс, защото имам хипотиреоидизъм. Преди две седмици ме заболя гърлото и започнах да пия Парацетамол и да смуча Анги Септ, но тъй като не ми помогна особено, отидох при личната си лекарка. Тя ми каза, че не било много зачервено, но ми изписа Дуомокс 500, Tylol Hot и Fervex. Започнах да ги пия, вземах ги 4 дена и понеже ми мина, ги спрях. Но след 5-6 дена отново ме заболя гърлото, през нощта се събудих с треска и температура и на следващия ден продължих с Дуомокс-а, пих го още 4 дена, но нямаше голямо подобрение и отново отидох при личната си лекарка. Тя ми каза, че е зачервено гърлото и реши да смени антибиотика с Ксоримакс 500. От снощи започнах да го вземам, но не знам дали наистина има нужда от тези антибиотици, понеже нямам никакви други симптоми на настинка като хрема, кихане, кашлица или температура. Освен това имам и проблеми със стомаха и не знам как ще се отразят тези антибиотици. Въпросът ми е дали наистина са подходящи в случая?
Благодаря предварително!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun Jan 03, 2010 4:19 am

Здравейте,

антибиотикът Дуомокс(R) е трябвало да го пиете по 500 мг на 8 часа три дни след изчезване на симптомите, а не общо четири дни.

Това, че самоцелно сте прекратили лечението с амоксицилин, който е бета лактамен антибиотик може да доведе до много сериозна устойчивост на инфекцията, която Вие един вид сте "имунизирали" срещу цяла група антибиотици. А вторият му четиридневен прием е бил повторна инфекция на бактериите, за да се уверите, че в действителност са развили устойчивост, ако мога да си позволя тази лека ирония.

Цефуроксимът, който сега Ви е предписан под търговското наименование Xorimax(R) трябва да бъде пит не по-малко от 7 до 10 дни, иначе ще се случи действие, като това, за което говорих по-горе.

Да, антибиотиците ще влошат с голяма вероятност стомаха, но щом лекарката е преценила, че трябва да ги пиете, то със сигурност е имала причина за това. Най-честото усложение след нелекувани такива инфекции е пневмония, а най-опасното е инфекцията да "прескочи" до сърцето и да причини ендокардит, а от него се умира и това се случва всеки ден. Ето защо не трябва с лека ръка да оспорвате смисъла на леченията. Самите те не са никога приятни, знам, но и никой не ги предписва, за удоволствие.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

rosi
Posts: 11
Joined: Sun Sep 20, 2009 9:43 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

За лечението

Postby rosi » Sun Jan 03, 2010 10:54 am

Здравейте отново и благодаря за отговора!
Антибиотика Ксоримакс, който ми изписа лекарката, е за 5 дни, на 12 часа ми каза да го вземам. Тази сутрин изпих последното хапче, иначе симптомите ми изчезнаха преди около 2-3 дена. Но определено не искам да се повтори тази инфекция. Трябва ли да продължа до 1 седмица или е достатъчно 5 дена?
Наистина стомаха ме боли повече откакто ги пия тези хапчета, но щом се налага може да ги вземам още 2 дена. Според Вас как е редно да постъпя?
Благодаря!

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun Jan 03, 2010 11:28 am

Ако приемате лекарството по 500 мг на 12 часа, то трябва да го пиете, докато свърши опаковката, която са Ви предписали, но не по-малко от 14 приема, т.е. 7 дни. Има и по-кратко лечение, но с оглед на ситуацията лично аз считам 7 дни за оптимален период. И на седмия можете да започнете прием на пробиотик за един месец, попитайте в аптеката какво ще Ви предложат.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

rosi
Posts: 11
Joined: Sun Sep 20, 2009 9:43 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby rosi » Sun Jan 03, 2010 12:34 pm

Вземам го по 500мг. на 12 часа, но опаковката беше за 10 приема, т.е. 5 дни. А пробиотика каква роля има?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sat Feb 13, 2010 3:04 am

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 330 guests