Лечение на акне (1. тема)

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Лечение на акне (1. тема)

Postby werewolf_ » Sun Dec 28, 2008 6:59 pm

Здравейте, вече в два форума писах, но никой не е отговорил, надявам се тук да има запознати по темата. Имам акне по бузите - не е много излизат ми по 2-3 червени пъпки, но си е така от много време и ме дразни. Преминах пубертета отдавна, но това нещо не се маха. Та сега съм се ориентирал към фототерапия - доста материал изчетох, стана ми ясно какво е, та въпроса ми е има ли някой, на който му е помогната въпросната фототерапия, или ваш приятел, има ли ефект това лечение и колко е траен този ефект най-вече? Като гледам отдавна се предлага такова нещо в България, но никой не е писал дали помага, което ми е доста странно! На един приятел му махнаха едно петно по рождение на врата, но все пак моето е акне и не знам дали ще има ефект защото всичко съм пробвал. Благодаря предварително ако някой запознат отговори, само ви моля да не ми предлагате мазила разни, ако някой пише нека е конкретно по проблема.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Mon Dec 29, 2008 3:24 am

Здравейте,

фототерапията е признат, но не много ефективен метод за лечение в медицината. Има три вида фототерапия:

- Infrarot: при ревматични и възпалителни процеси (нагряване)

- бяла светлина: за лечение на депресии и смущения в съня

- UV светлина: за лечение на лющене на кожата, дерматити, жълтеница при бебетата и акне.

Вас Ви интересува третото лечение.

Когато кожата се облъчва Bilirubin се преобразува в своя водноразтворим изомер Lumirubin и се разтваря в кръвта, след което се изпикава от бъбреците.

При акнето тази терапия уви не играе значение. Нито посочените от мен по-горе две вещества. Това играе роля при новородените.

Акнето е една от темите, с които съм се занимавал интензивно и лично и професионално. Има различни терапии:

- салицилов и лавандулов спирт с хлорнитромицин;
- няколко месеца доксициклин/тетрациклин;
- акнерин;
- алое вера;
- глицеринови и други бъркочи;
- прополис от пчелички с галваничен ток;
- бирена мая.

Общо взето можете да ги забравите всичките. Някои от тях водят до моментно облекчаване или до временно подобрение.

Има само едно средство, което води до 90%-тово излекуване, което е трайно и завинаги общо-взето. То води до изсушаване на фоликула на пъпката и до изсушаване на всички други фоликули незасегнати фоликули, т.е. няма как да се появяват вече пъпки, защото и фоликули няма.

Обществена легенда и заблуда е, че акнето преминавало с годините, че половият живот имал нещо общо с него, че се получавало от шоколад и тем подобни.

То е резултатът от процесите на преработване на веществата и запушването на секреторни жлези с гранулоцити.

Сигурно вече разбирате, че каквито и терапии да прилагате проблемът е как да се предпазите от това запушване, а не как да го третирате, след като вече е дошло, защото то ще продължи да идва и Вие само ще се борите с външната му проява, а не с причината му.

Лечението е подходящо за тежко засегнати пациенти, но и за среднотежко засегнати и е с витамин-а-киселина изотретиноин в пероралната, а не в геловата му форма. Прилагано от 3 до 5 месеца гарантира успех. Това го не знам от книгите, а съм ги виждал.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Mon Dec 29, 2008 2:01 pm

Благодаря за изчерпателния отговор, бихте ли ми описали рецептата по-подробно, смисъл откъм дозировка, как се смесва, как се взима, по колко и т.н. Пратете ми я на e-mail: werewolf_@abv.bg ще съм много благодарен :)

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Mon Dec 29, 2008 2:12 pm

само едно доуточняване - казвате занимавал сте се лично и професионално - под "лично" да разбирам че вие сте се излекувал по тази формула така ли? А за изсъхването на фоликула - дали няма странични ефекти - смисъл косъма също има фоликул дали ще ми окапе брадата това имам предвид?

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Mon Dec 29, 2008 7:01 pm

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Sun Jan 04, 2009 12:26 am

Тъй, това е въпроса към Булгарикус - отказах се от фототерапията и реших да пробвам Ро - това е лекарството което съответства на изотретиноин както препоръча Булгарикус. Та въпроса е относно страничните реакции - притеснява ме единствено косопада и изсъхналите устни, знам че повечето реакции преминават до месец след спирането на лечението, но за косопада нищо не се казва! Моето акне не е силно (поне аз не го определям като такова) но кожата ми е доста мазна (предимно вечер преди да легна) и това ме дразни. Нямам комедони и рядко ми излизат гнойни пъпки, обикновено са такива подкожни които минават до седмица, но всяка вечер ми излизат такива червени петънца или малки пъпчици червени, които на сутринта минават. След сън и 2 4аса след сън кожата ми е нормална, но после много се омазнява и някакси червенее. И понеже съм пробвал доста мазилца и други такива глупости (за мене са точно това) единствено хомеопатичното лечение ми помогна, но не реши проблема. Като цяло ми подобри състоянието но по-горните проблеми още си ги има. Питах хомеопатичката за изотретиноин както препоръча Булгарикус, това което тя има и предлага е Бета-каротен, който е натурален, но понеже аз съм фен на схемата дай да се назобаме да мине смятам да пробвам направо с Роакутан. Та намерих въпросното лекарство на две цени - 120лв и 80лв(второто е внос от гърция) и не знам на кое да се доверя? И друг въпрос имах към Булгарикус, който зададох в ЛС :) - дали Вие можете да ме прегледате (като заплатя разбира се) имам предвид че вие сте се излекувал с въпросното лекарство и имате представа ка какво иде реч пък и сте медик доколкото виждам :shock: но не знам кожен лекар ли сте и дали ще помогнете по въпроса, а ако не - да ми препоръчате Ваш колега в София, който се е занимавал с въпросния медикамент. И последно - колко траен е ефекта не този Роакутан - аз съм на 23г. казват някои че акнето се завръщало след 2-3г., други казват че е форевър! И последно има ли смисъл да започвам този бета каротен (натурално лечение) или направо да се надрусам с роакутан - смисъл има ли изобщо ефект този бета каротен щото те са някакви витаминчета - витамин А, то и роакутана е витамин А, ама ударна доза. Ами това е !

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun Jan 04, 2009 2:33 am

Здравейте!

-1-
Лечението с бета каротини е отречено и дори дългосрочно влошава акнето. Това не го казвам, защото аз съм се лекуван неуспешно с него 4 месеца, а защото е медицински факт. Става дума за продуктите от неговата обмяна в организма, дълга история... При препоръчаното от мен лечение става дума за производно на витамин А, а не за витамин B.

-2-
Не. Не мога да Ви прегледам, не мога да Ви следя и дългосрочно кръвните показатели (затова, а не защото не искам). Аз от много време не живея вече във Ваша близост, нито пък мога да Ви издам рецепта, която ще Ви свърши някаква работа - с или без рецепта пак ще трябва да си го платите в аптеката. Тук се различаваме в Б-я от Германия, където рецептата освобождава от плащане. В профила ми се виждат истинското ми име, интернет страница, какво и къде работя, т.е. за разлика от почти всички тук аз пиша с истиснките си данни и те могат лесно да се проверят, може да ги видите, ако се интересувате.

-3-
Може да ползвате и гръцкото лекарство, стига да не е менте. Дозировката му се прави на кг тегло и ще трябва да пишете отново колко кг тежите?

-4-
Не Ви трябва кожен лекар, а някой, който да Ви следи черния дроб по време на лечението. Най-добре личния лекар. Може да му кажете, че сте се решили, да го помолите да не Ви разубеждава. Той сигурно няма да познава лекарството - не му го натяквайте.

Как протича терапията?

1. Преди да започнете терапията си правите чернодробна кръвна картина сутрин на гладно. 3 дни преди нея не сте пили алкохол, поне 12 часа преди нея не сте яли нищо, може вода само да сте пили (чиста без газировка).
2. Излиза картината и личният лекар Ви казва, че нямате чернодробно заболяване или сериозно отклонение в показателите.
3. Започвате прием на лекарството на 12 часа в дозировка, зависима от теглото Ви, като се уверявате, че няма да остава период, в който да нямате хапчета - не трябва да се прекъсва.

4. По време на терапията:

- не се излагате съзнателно на слънце;
- не ходите на солариум;
- не пиете никакви други лекарства, билки или витамини;
- не ходите на козметик;
- не ползвате други лекарства срещу акне или почистващи мазила и т.н.;
- не изстисквате при никакви обстоятелства пъпките;
- носите ръкавици, защото още е студено и ръцете Ви ще се напукат, ако не носите;
- в банята не ползвате дунапренова гъба, а само сапун;
- купили сте си овлажнител за устни, който ще Ви трябва още 24 часа, след като започнете терапията (гледайте да не е някой алпински, че да не светите в тъмното – изпробвайте наличните предварително и си решете кой не си личи най-много);
- купили сте си най-обикновен и най-евтин крем за ръце и го употребявате, в случай на нужда при изсъхване, същото важи и за лицето.


5. Това, което трябва да знаете е:

- около 1 ден след започване на терапията ще Ви изсъхне кожата по цялото тяло, но няма да Ви боли или да се чувствате зле;
- ако нарушите един от горните съвети ще има непоправими последици - защитата на кожата Ви е изключена;
- ако не можете да продължите терапията поне 90 дни няма смисъл да я започвате;
- най-вероятно е тя да продължи 4 до 6 месеца;
- терапията не бива да трае повече от 6 месеца при никакви обстоятелства;
- добре е по време на лечението да не употребявате алкохол – това не значи, че няма да може да изпиете 2 бири с приятели всеки месец, но означава, че не трябва системно да пиете (лекарството вече достатъчно е натоварило черния дроб);
- лекарството не взаимодейства с алкохол диреркно, т.е. не трябва да се съобразявате;
- на всеки 3 седмици трябва да правите чернодробна картина на гладно, както вече описах и да си запазвате резултатите, за да може да се следи прогресията;
- възможно е да Ви потрябват и капки за очи (заместител на сълзи, а не лекарствени), но не бързайте да си ги купувате, на половината пациенти не им трябват;
- ако сте имали някакво скрито заболяване на черния дроб, то то може да се покаже и да се наложи да спрете терапията.

Изотретиноинът е най-ефективният и сигурен метод за лечение при мъжете, без алтернатива, но изисква и личната дисциплина на пациента, ако нямате намерение да я спазвате, по-добре се откажете. Би трябвало вече да започвате и то веднага, защото лятото идва, а е добре да не се прекъсва лечението.

-5-
Ефектът е постоянен. Това не означава, че няма да имате хич пъпки, а означава, че значително ще намалеят. И ако изядете 3 шоколада пак може да се обринете за кратко, но старото противно положение остава в историята.

Бета каротинът е водно разтворим, а витамин А е мастно разтворим. Няма нищо общо. Не можете да се надрусвате, защото ще умрете в ужасни мъки.

Ключът е в умерената, но продължителна и редовна употреба, а не в дозата.

Може да пишете като почнете и ще обсъждаме проблемите, ако има такива.

Всяко лекарсвто си има странични действия. И при някои хора те са много тежки. Много хора умират и от аспирин, но въпреки това той си остава правилно и незаменимо лекарство.

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Sun Jan 04, 2009 7:13 pm

Аз мога само да благодаря за полезната и изчерпателна информация, впечатлен съм от бързия Ви и професионален отговор на всичките ми въпроси. Предполагам че към 7-8 януари ще започна лечението, дано само черния ми дроб да е в ред и да го понесе. Явно трябва самодисциплина, надявам се да издържа :) ами ще пиша за резултатите, надявам се да помогне на повече хора в борбата с акнето, което е доста неприятно все пак. Засега спирам да пиша по темата, когато имам някакви наблюдения или въпроси ще пиша, дано новата година на всички ни донесе само положителни емоции :)

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sun Jan 04, 2009 7:40 pm

Успех!
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Wed Jan 07, 2009 6:27 pm

Здравейте отново! Току що се връщам от прегледа и ми изписаха въпросното Изотретиноин внос от Гърция 10мг. по 1 на ден - това е минималната доза, лекарката каза че нямам нужда от повече. Сега в 6ч. ще взема първото хапче каза да го взимам на 24ч по 1 на ден след ядене. Купих си и козметика за суха кожа - Ла рош - гел крем за къпане за суха кожа и крем за мазане пак за суха кожа, надявам се с това чудо да не се напукам - струва 53 кинта двете :) И едно въпросче ми дойде вчера на главата - Булгарикус казахте че лицето не трябва да се третира с каквото и да е - ами бръсненето? Смисъл аз си ползвам крем Каро и добрия стар бръснач (от него не ми растат косми навътре) трябва ли да сменям стратегията - смисъл мога да се "подстригвам" по брадата 3 мес. с машинка няма проблем или може да си се бръсна и след това от кремчето за суха кожа да слагам? Ами това е засега като се сетя нещо пак ще пиша че съм малко превъзбуден от това че започвам най-сетне лечението :)

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Wed Jan 07, 2009 6:42 pm

А между дгугото съм висок 170 и тежа 58-60кг (зависи дали съм си в нас или в София :) )

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Wed Jan 07, 2009 9:04 pm

Здравейте,

във всеки случай бих карал 2 месеца на 2 х 10 мг, т.е. по една таблетка на 12 часа, а от там насетне, бих намалил. До 2 мг/кг тегло на 24 часа е изтърпимо биохимично погледнато. Разпределянето на два приема също е по-правилно от сегашното предписание. Така не се дава шанс на тялото да обезвреди лекарството и се поддържа постоянно високо по-качествено нивото в кръвта. По един път се казва само на хора, без лична култура да спазват режими. В противен случай са налице големи отклонения в кръвната концентрация и ефектът така ще е пъти по-малък.

Препоръчаната доза на роакутана е 0.5 мг/кг тегло за 24 часа, т.е. при Вас това ще са 60 кг х 0.5 мг/кг = 30 мг дневна доза. Дори и да я намалим "на око" с 10 мг пак остават 20 мг, а не 10 мг. Все пак не мога да Ви кажа да нарушите каквото Ви е казала лекарката. То не е грешно, но е, уви, както много прилагани лечения в Б-я "способно да бъде подобрено", ако мога да се изразя така внимателно. :)

Препоръчаната крайна доза за курс на лечение е 120 мг/кг тегло, т.е. ако пиете по 20 мг/ден ще трябва да го пиете 360 дни, а ако го пиете както Ви е казано да го пиете 720 дни... Виждате, че дори и в моята препоръка от 20 мг/ден не е възможно да изпълните лечението (понеже трябва да го пиете не по-дълго от 6 месеца).

Дали да го пиете поне в първия месец на 12 часа ще трябва сам да си прецените, т.е. с публикацията си не Ви подтиквам да извършите злоупотреба с лекарство (пиша го по правни причини).

Отностно козметиката не случайно писах - най-евтината! Не е трябвало да давате толкова пари. Необходима е само смазката на кремовете, т.е. "маста" в тях и най-евтината Нивея е достатъчна.

Бръсненето няма как да го промените и ще го правите, както е било и досега по възможност е остри самобръсначки и някой по-нелютящ афтършейв.

Поздрави,
Булгарикус
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

werewolf_
Posts: 51
Joined: Sun Dec 28, 2008 6:34 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby werewolf_ » Sat Jan 24, 2009 3:02 pm


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sat Jan 24, 2009 4:04 pm

Здавейте,

първо, аз намирам дозата от 10 мг на 12 часа като абсолютен минимум, т.е. е правилно при условие, че извършвате редовен контрол на кръвните параметри, да приемате за целия курс на терапия въпросните 10мг/12 часа.

Второ, ефектът пъпките да излизат около 90% по-малко от преди идва едва след третия месец на редовен двукратен дневен прием. До тогава можете да очаквате, че пъпките ще си излизат и това не бива да Ви отчайва. Ефектът идва от това, че "хранителната/околната среда" на пъпките изсъхва, което води до тяхното унищожение. Но те са упорити и успяват да просъществуват с все по-малкото материал, с който разполагат. Все някога в рамките на курсът на лечение обаче въпросното оцеляване става все по-малко възможно. Извод: имайте търпение, това лечение ще проработи.

Трето, няма начин организмът да не се повлияе. Няма такъв случай. Въпросът е в общата продължителност и в достатъчно високата доза. Вижте как сега ще понасяте тази по-висока доза. И 2 пъти по 20 мг са в сферата на възможното, но вижте първо 2-3 седмици как ще Ви се отрази 2х10мг/24 часа. Няма бърз ефект и не прекалявайте с дозата, защото може да се провали лечението и изобщо да не може да го пиете повече!

Четвърто, страничните действия ще се влошават пропорционално на успехът на терапията, така че не бъразайте да се радвате, че още нищо Ви няма. :)

Поздрави,
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

nueo
Posts: 1
Joined: Fri Jan 30, 2009 1:35 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby nueo » Fri Jan 30, 2009 1:47 pm



[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests