Въпрос за бета-таласемия

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sat Feb 21, 2009 3:11 am

Е, да колкото повече приемане и отдаване на кислород, толкова по-бързо разпадане и по-кратък живот.

Моят съвет е да си правите спорта, без добавки.
Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

desita
Posts: 1
Joined: Thu Mar 05, 2009 8:37 pm
Location: Бургас
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby desita » Thu Mar 05, 2009 8:49 pm


Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Fri Mar 13, 2009 2:09 am

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

alexandrova
Posts: 1
Joined: Tue Jan 12, 2010 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby alexandrova » Tue Jan 12, 2010 11:55 am

Здравейте ,незнам дали въпросът ми е за тук ,но не намерих по подходяща тема.
На 27г. съм ,от известно време чувствам отпадналост без особена причина и реших да си направя изследвания .Това което е странно че имам нисък немоглобин 118 и много високо желязо 34.3m mol/l .Нищо не открих почти в интеренет за такъв случай ,освен тази тема .Знам че родителите ми нямат такова заболяване .Какви изследвания трябва да си направя и въобще какво да правя .Прочетох че високото желязо води до увреждане на черния дроб и др,органи .
Резултатите които не са ми в нормите са тези :
Hgb 118(120-135)
Hct 0.319(.36-.48)
MCV 74(82-96)
MCHC370(300-360)
RDW 16.9%(11.5-14.5)
MPV 14 (7.5-11.00)
Fe 34.38 (10.7-32.2)
Свободен ЖСК 24.0
Тотален ЖСК 58.4 (44.8-80.6)- това изглежда да е добре ,а не е ли свързано с желязото ??
Благодаря ви предварително.

Bulgaricus
Posts: 3470
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:16 pm
Location: Варна
Contact:

Postby Bulgaricus » Sat Feb 13, 2010 6:05 am

Поздрави, Bulgaricus

Моля, четете, преди да пишете: viewtopic.php?f=3&t=3853!
Помогнете, за да остане форумът възможен с едно (малko) дарение чрез Paypal (paypal @ efe-online.eu) или чрез банков превод!

dstoqnova
Posts: 1
Joined: Fri Jun 04, 2010 8:47 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Въпрос за бета-таласемия и Б12 и Б6

Postby dstoqnova » Fri Jun 04, 2010 9:11 am

Здравейте, на 29г. съм 1.58см 45кг. по последни данни с хемоглобин 83.
Преди години ми правиха изследване на кръвта
и ми откриха хетерозиготна таласемия минор,
хематоложката ме посъветва да си правя изследване на кръвта един път годишно
след което винаги се установява хемоглобин не по - висок от 90
и преди ми изписваха инжекции с Б12 и Б6 + малтофер,
тази година по 10 инжекции Б12 през ден за началото на май, юни, и юли
тоест 30 общо всяка десятка с малтофер 3 пъти по 2 таблетки на ден
доколкото знам малтофера съдържа желязо, а тук чета че с тази таласамия
не би трябвало да имам дефицит на желязо, възможно ли е все пак да има такъв?
И смятате ли че е адекватно това лечение с Б12?
И още един въпрос: Все още нямаме дете но с мъжа ми планираме да започнем
опити, той е кадрови войник ходил е и по мисии и изследванията които му правят
показват че е на 100% здрав във всяко едно отношение, необходимо ли е все пак
да си прави допълнително изследвания на кръвта? Необходимо ли е да изчакаме
последните 10 инжекции с Б12 преди да започем или няма значение?
Благодаря ви за отговорите предварително.

tsvetljak
Posts: 3
Joined: Tue Sep 14, 2010 2:00 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Въпрос за бета-таласемия

Postby tsvetljak » Tue Sep 14, 2010 2:05 pm

Здравейте! Синът ми е на 5 години. Има наследствена бета таласемия от баща си. Принципно е много буйно и енергично дете. Много е музикален и ритмичен и моя мечта, а и негово желание е да ходи на народни танци. Предстои ни консултация с хематолог за първи път. Хемоглобина е около 104-105. Според вас редно ли е да го записвам и какви са рисковете? Благодаря предварително!

ptomoff
Site Admin
Posts: 822
Joined: Wed Mar 22, 2006 10:45 pm
Contact:

Re: Въпрос за бета-таласемия

Postby ptomoff » Tue Sep 14, 2010 5:31 pm


tsvetljak
Posts: 3
Joined: Tue Sep 14, 2010 2:00 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Въпрос за бета-таласемия

Postby tsvetljak » Tue Sep 14, 2010 10:09 pm

Ок, утре след консулта ще пиша отново. Благодаря все пак!

tsvetljak
Posts: 3
Joined: Tue Sep 14, 2010 2:00 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Въпрос за бета-таласемия

Postby tsvetljak » Wed Sep 15, 2010 4:26 pm

Направихме консултацията. Лекаката ни каза без професионален спорт и без храни, богати на желязо. Явно ще остане само в нашите желания занимаването с танци в професионален състав. Но все пак не мога да си обясня толкова ли проблемно е едно танцуване??? Това все пак не е спорт, свързан с непрекъснато бягане... Не, че подлагав на съмнение думите на лекарката. Вярвам й напълно. Просто разочарованието ми дойде малко в повече...

ZdraveiGP
Posts: 190
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:36 pm
Contact:

Re:

Postby ZdraveiGP » Wed Sep 28, 2011 3:07 pm


wantedbs
Posts: 1
Joined: Wed Oct 30, 2013 11:15 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Въпрос за бета-таласемия

Postby wantedbs » Wed Oct 30, 2013 11:33 pm

Здравейте! Мъж на 29год. 180см 79кг. От около 4 г вече се боря с един ужасен блефарит, който се усложнява все повече и повече. Съпроводен е с силно омазняване на кожата на лицето. През всичкото това време след направени много и най-различни изследвания беше установена единствено тази таласемия минор. Но хематолога ми каза че организма си компенсирал това с увеличаване броя еротроцитите и нямало нищо страшно нито пък имало общо с блефарита Само ме предупреди за партньора ми ако искаме да имаме дете заедно първо да се изследва. Искам да попиъам все пак може ли да има връзка анемията с блефаритът какви мерки да предприема, защото съм ужасно отчаян а навсякаде само вдигат рамене... и не мога да намеря причината

EIS81
Posts: 2
Joined: Sun May 15, 2011 10:14 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Въпрос за бета-таласемия

Postby EIS81 » Fri Sep 01, 2017 12:34 am

Здравейте,
Имам минорната форма на таласемията. Води се, че тази мутация е възникнала преди 3000г. Ние не се разболяваме от малария, което си е ефект. Дефекта е, че не можем да понасяме големи натоварвания. Това обаче не е вярно! Има спортисти таласемици. Води се, че не можем и да кръводаряваме. Пак не е вярно. Въпреки, че качеството на кръвта ни е по-лошо, познавам таласемици, които кръводаряват редовно. Доказаната таласемия минор те освобождава от физическо възпитание в училище и от казарма. Реално да пробягам 300м норматив си беше голяма мъка. Усещаш, че въздуха спира. НО няма нищо страшно и това не е болест, нито влошава, по някакъв начин, качеството ви на живот. Има 2 неща, които трябва да помните обаче:
1. Не приемайте малтофер и сходни продукти. Желязото е забранено!!! То ви трови, понеже не можете да го извеждате от оргнизма си качествено и се трупа по органите. Много лекари грам не се замислят и щедро назначават такова "лечение" щом видят нисък хемоглобин.
2. Минорната форма на таласемията си е нормално нещо за 30% от хората от средиземноморието(гърци, българи, македонци и т.н.). Но ако и двамата родители на дете носят дефектния ген (са с минорна форма на таласемия) има 50% шанс детето да наследи и двата дефектни гена. Тогава таласемията е вече майрна (мажорна) и нещата стават страшни!!!
Задължително е да се изследва и партньора ви преди да планирате дете!!! Изследването е: електрофореза на хемоглобин и се прави в хематологията в Дървеница (на гърба на сградата по онкология). Всеки следващ член на семейството ползва 30% отстъпка от изследването.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests