За акнето в Б-я и защо не е открита още топлата вода?

Имам проблем. Моля. помогнете!
Уважаеми пациенти, тези форуми не могат да заменят посещението при вашия личен лекар или при специалист. Тук по-скоро можете да получите информация към какъв лекар да се насочите при даден проблем.

Moderators: Bulgaricus, fotografa

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Cand. Med.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

За акнето в Б-я и защо не е открита още топлата вода?

Postby Cand. Med. » Sat Jan 26, 2008 4:46 am

Исках да пусна темата в лекарския форум от регистрирания ми потребител, но не съм „модератор” и не можах и затова ще я пусна тук.

Личната ми история за победата над акнето и за липсващото лекарство в България.

Искам да обърна внимание на лекарското съсловие на един проблем, който далеч не е маловажен или “козметичен”, както често се описва. Става дума за “акне вулгарис” и за другите видове акне, които се срещат при юноши и при възрастни.

Преди години имах личното неудоволствие да страдам от акне и имах нещастието да познавам много такива хора. Всеки от нас носеше своята лична история, но тя си приличаше в това, че в крайна сметка с времето оставаха белези и се чакаше на “естествена хормонална промяна”, за да изчезне акнето, а не се прилагаха никакви ефективни мерки. Мерки имаше много, но нито една ефективна и това не е частен случай, а представителен за десетките хиляди страдащи хора. И това състояние далеч не се ограничава само до младите хора, а напротив среща се и при мнго хора на над 35 години в различна степен на тежест.

То може и в комбинация с други болести да доведе и до смърт.

Страдах от акне 6 години от 13 до 19 години. За тези 6 години смея да твърдя доста изостаналите дерматолози в България ми предписваха какво ли не:

1. всякакви свръхскъпи почистващи препарати;
2. диети;
3. бета комплекси витамини;
4. 3 месеца доксициклин;
5. салицилов/лавандулов спирт с хлорнитромицин/тетрациклин за външно приложение;
6. българската измишльотина “акнемарин”;
7. алое вера, невен, бирена мая....

и какви ли си още не препарати, екстракти, глицеролни мазила и други глупости.

Най-лошото не бе, че при мен акнето бе в свръхтежка форма (бе средно тежко, сиреч по докторски “не много лошо”), а бе това, че се влошаваше въпреки всички мерки и главоломно се влошаваше, ако пък спирах всичко.

А това не е някакъв си младежки проблем, той оказва влиание върху самочувствието, ако щете дори и върху личните контакти и т.н.

Какви ли не клишета съм чувал, че след редовен полов живот щели да изчезнат и т.н., което от опит разбрах, че не е така...

Преминах с акнето в друга здравно-осигурителна система и се бях отказал да търся повече помощ, щото тя просто нямаше смисъл, но на запад не може нищо да се купи без рецепта, а и всички здравни услуги за осигурени са безплатни и реших да отида на немски дерматолог, за да получа поредния лосион.

И що за чудо преживях?! Оказва се, че бета комплекс не се предписва за акне от 10 години, защото има влиание върху производството на веществата, запушващи жлезите и предизвикващи акне. В крайна сметка дерматологът (за който работеха 5 медицински сестри, имаше практика на 3 етажа с лазер, азот, операционна и к’во ли още не и се смята за капацитет в областта си) ми каза, че бета комплексът влошава акнето...

Той ми предложи да ми предпише едно лекарство, което се нарича “изотретиноин”. Да не се бърка с “ретиноин”. Химично е дериват на Витамин-А-киселина с някои различия във веригата на въглерода в молекулата или за който разбира е “13-цис-ретинова киселина”. Има го като мазило (не е ефикасно) и като хапче за пер орално приложение.

Условието бе да го приемам поне 3 месеца и на всеки 4 седмици да ходя за изследване на няколко чернодробни показатели и най-вече за LDL и HDL, защото преработката на веществото може да окаже влиание върху черния дроб. Страничен ефект е временно изсъхване на кожата и на устните, но бе поносимо.

За мен това лечение бе основополагащо и промени живота ми. След като терапията завърши нямах абсолютно никакви пъпки. Кожата ми се възстанови за една седмица и нямаше никакви други странични действия.

Мой братовчед страда от акне сега. “Средно тежко” отново. Опитахме се да намерим лекарството в България, но се оказа, че няма такова лекарство. Не се внася, няма разрешение и т.н. В Германия се предписва от 1984 г., годината на моето раждане...

Намирам го за жалко, че едно бързо и много ефикасно лечение, което е и в умерени финансови граници не е достъпно в България. За да се излекувам касата ми е платила 300 Евро за лекарството, от които аз платих 28 Евро. В Бъгария вероятно сумата би била поне 5 пъти по-ниска. И много хора биха си платили, няма нужда касата да се измъчва.

Не се ли учи това лечение от българските дерматолози и защо продължават да продават разни измислени мазила, като лекарството от 23 години го има? Оказа се и че когото и да попитах, а аз познавам много лекари никой в България не бе чувал за това лекарство...

Тук не става дума за някакво рядко заболяване. За дерматолозите акнето е като за общопрактикуващите грипа...

Бих се радвал, ако мнението ми помръдне нещо в системата и стоя на разположение за отговори.

ZdraveiGP
Posts: 190
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:36 pm
Contact:

Postby ZdraveiGP » Sat Jan 26, 2008 4:37 pm

Приятел,
Надявам се историята ти да е истинска - силно се съмнявам обаче за рекламен трик.......принципно е оригинално е, но все пак, добре познато на форумци!!!
"Изотретиноин" се използва от доста време и е добре познат и на БЪЛГАРСКИТЕ дерматолози - достатъчно е да го напишеш в търсачка и ще видиш резултатите.......така, че айде сорри.
Има ПОНЕ два регистрирани препарата в БЪЛГАРИЯ - дори единият е на БЪЛГАРСКА фирма и е за локално приложение.
Забрави да спонемеш за МНОЖЕСТВОТО странични ефекти от изотретиноин - както и за доказаната му СИГУРНА УВРЕДА при бременни и кърмачки. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се предписва и ползва само от ДЕРМАТОЛОГ - така че народе, не се юрвай в първата аптека, носейки листче, принтнато от предния пост!!!
БЪЛГАРСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ НЕ СА БАЛАМИ И Е КРАЙНО ВРЕМЕ ДА ПОЧНЕТЕ ДА ГИ УВАЖАВАТЕ, ОСОБЕНО ЗА ТРУДА И ЗНАНИЯТА ИМ...... НАПУК НА МИЗЕРИЯТА В ЕЖЕДНЕВИЕТО ИМ :evil:
www.zdraveigp.com
www.zdravenforum.com

Cand. Med.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Cand. Med. » Mon Jan 28, 2008 10:02 pm


ZdraveiGP
Posts: 190
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:36 pm
Contact:

Postby ZdraveiGP » Tue Jan 29, 2008 2:21 am

Виж,
Просто не мога да си обясня, как изведнъж рипна да пишеш по форумите с толкова подробна информация и чудесно структурирана статия по въпроса.
Както и да е, независимо какви са мотивите - получи дискусия, което разбира се е първоначалната цел. Сега идва ред на личните съобщения и въпросите на хората откъде могат да се снабдят с това "чудодейно" лекарство и т.н.
Не е моя работа да модерирам форума - просто изказвам мнение. Още веднъж, подхода е оригинален, но....евала все пак за листа със страничните ефекти.
Препарата е регистриран - тъй-като няма вече смисъл от мистерии виж
Ако търсиш в гугъл и то дори само в Бг страници, не можеш ме убедиш,че нищо не излиза.....както и да е.
Силно се надявам, нуждаещите се от помощ, които задават въпроси тук, да не забравят, че всяко изказано мнение не е универсална истина - по-скоро е повод за още една гледна точка. Питайте лекарите за нещата, които сте прочели, провокирайте ги с въпроси, за да ви обясняват по-подробно, но никога не замествайте реалния преглед, реалната консултация. Само така ще сте истински отговорни към собственото здраве, а това трябва да е основната цел, нали?
Наистина мисля, че няма смисъл да се спори повече - всеки има глава на раменете си и преценява. Ако не съм прав, извинявай, поздрави и със здраве!
www.zdraveigp.com
www.zdravenforum.com

Guest
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Guest » Tue Jan 29, 2008 2:56 am

Да. Благодаря за линка. Значи, когато са ми го търсили за братовчеда е нямало вносител, а е бил разрешен, сега разбирам. До тази информация съм нямал достъп и сега знам вече как да го търся. И пак не ми го намира с google.bg дори и само в бг страници да търся, явно това че съм в чужбина има и там значение дали страницата е международно регистрирана, че да бъде и от чужбина намирана. Ама ти прочетох линка. Благодаря пак.

Няма смисъл да споря с теб, няма и за какво и не искам.

"Юрнах се", ако трябва да съм честен напълно случайно готвих методически курс за един университетски експериментален ден за методите на изследване на липидите в серума и темата ми разглеждаше част от терпените и на един от примерите пред шрайбпроектора ми просветна идеята, че чета редовно форума и може да обърна внимание на един доста сериозен проблем, какъвто е акнето. Пиша редовно текстове, но не по форумите и съм отчасти в професията и затова така изглежда статията. Ако нещо пиша, винаги пиша с името си, н тук няма как да го направя, щото става дума за личен здравословен проблем от миналото.

И е нормално да ти пишат хората, но тук се сблъскваш с границите на функцията ти да ги съветваш по интернет, а именно, че не може всичко да става с он лине консултация. И все пак ще се радвам, ако някой е достигнал до "изцелението", като е получил идея от форума.

Все пак на здрави лица от мъжки пол може без особени свръхкритерии да се предписва, нека не го демонизираме лекарството, въпреки страничните действия. Казвам го, защото лично знам какво е готов да направи всеки само и само за да се отърве от тая напаст... То и на аспирин да прочетем листовката ще видим, че язва, гастрит и какво ли още не непричинява...

И ако някой чете тази статия да обърне внимание на казаното от лекаря и в никакъв случай да непредприема нищо, без консултация и без постоянното наблюдение на дерматолог.

ZdraveiGP
Posts: 190
Joined: Mon Nov 05, 2007 5:36 pm
Contact:

з

Postby ZdraveiGP » Tue Jan 29, 2008 1:28 pm

Ок,
Мисля, че разбирам......
За да не спамим повече пренесох мнението ми
Виж и
Поздрави!
www.zdraveigp.com
www.zdravenforum.com


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Форум имам проблем...”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 106 guests