Оплакване от личния лекар - къде?

Ние питаме, НЗОК отговаря
Vesela35
Posts: 3
Joined: Wed Dec 09, 2009 1:37 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Vesela35 » Wed Dec 09, 2009 2:51 am

Здравейте,

Искам да попитам ако някой знае какво ще стане след подаване на оплакване от личния ми лекар към РЗОК?
В моят случай тя ме постави в много патова ситуация.
Родих в Америка и изчитайки всички документи и след консултация със счетоводители в БГ разбрах, че съгласно Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността болничен лист за дете родено в чужбина се издава от GP на майката след представяне на определени документи. Всичките необходими документи й бяха представени и тя отказа да ми го издаде с мотив, че не е срещала подобен случай.
От некомпетентност и безотговорност човек може да рискува работата си.
Просто искам да знам ако някой знае какво още мога да направя освен жалбата.
Благодаря!

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Wed Dec 09, 2009 5:37 pm

Третият болничен, който се издава след раждане се издава от семейния лекар, при който е записано детето. Вторият обаче се издава от лечебното заведение, където е протекло раждането. Във Вашия случай раждането не се е случило на територията на страната и е редно да бъдете насочена към АГ комисия за издаване на необходимия Ви документ. На Вас - честито Ви американче. Мисля, че по американските закони дете родено на територията на страната се води с американско гражданство. Някой път настава окументален хаос. Примен има една майка, която не може да запише детето си защото се е родило в Италия и няма ЕГН. И така го лекуваме това дете без ЕГН. Но това поражда документални проблеми.

Vesela35
Posts: 3
Joined: Wed Dec 09, 2009 1:37 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Vesela35 » Wed Dec 09, 2009 8:20 pm

Незная за каква комисия става въпрос на мен ми дадоха следното:

Наредба за медицинската експептиза на работоспособността:

Чл. 26. (1) Отпускът поради бременност и раждане на осигурената в размер 135 календарни дни за всяко дете се разпределя в 3 болнични листа, както следва:
1. за 45 календарни дни преди раждането; болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната; в болничния лист задължително се вписва терминът на раждането;
2. за 42 календарни дни непосредствено след раждането – от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение – от личния лекар;
3. за 48 календарни дни – продължение на предходния болничен лист – от лекаря, при който е регистрирано детето, или от личния лекар на родилката; когато детето почине, дадено е за осиновяване или е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка преди изтичането на 42 дни от раждането му, болничен лист за остатъка до 135 дни не се издава.
Така че или личният лекар на майката, или педиатърът, при който е регистрирано детето, трябва да издаде третия болничен лист. Още повече, че именно личният лекар трябва да издаде болничния лист за раждане, станало в друга страна, с която нямаме договор в областта на социалното осигуряване.
Чл. 46. Болничен лист за раждане, станало в чужбина, се издава от личния лекар въз основа на следните документи:
1. акт за раждане на детето;
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване;
3. документ за ползвания отпуск при бременност;
4. копие на трудов договор или осигурителна книжка на лицето.

След като представих всичко това тя отказа да ми го издаде с мотив, че не е срещала подобен случай.

fotografa
Posts: 999
Joined: Thu Mar 23, 2006 8:36 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby fotografa » Thu Dec 17, 2009 11:45 pm

Ами отнесете се към здравната каса. Ума ми не го побира какво ще и стане , ако Ви издаде такъв болничен. Проблем ще е , ако детето няма ЕГН.

Vesela35
Posts: 3
Joined: Wed Dec 09, 2009 1:37 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postby Vesela35 » Fri Dec 18, 2009 12:07 am

да така е
благодаря за отговора

mimiska
Posts: 1
Joined: Sun May 13, 2012 10:21 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Оплакване от личния лекар - къде?

Postby mimiska » Mon May 14, 2012 1:03 am

Здравейте!
Рових из нета да получа отговори на някои въпроси, които имам, и попаднах тук. Много ми хареса мястото. Поздравления за екипа!
Моят въпрос е следният: каква отговорност носи GPто за небрежно отношение към оплаквания на пациент? Става дума за следната ситуация: синът ми (23 годишен, 185 см., 97 кг. тогава, сега към 85 кг.) се оплаква от болки в стомаха. Няколко дена си търпи кротко, но не минава и той отива при личната лекарка. Тя му изписва хапчета с/у гастрит. Той започва да ги пие, но болките не намаляват. След още 2 дена стават нетърпими, посред нощ отиваме в "Пирогов", където го приемат за операция на апендицит по спешност с диагноза "Апендиситис акута гангреноза. Перитонитис локалис пурулента." Неприятно. Но проблемите тепърва са се зараждали. Датата е 16 март 2012 г. Операцията е извършена лапароскопски и на 4я ден го изписват от болницата въпреки факта, че всеки ден от престоя си прави температура от около 39 привечер. Вдигането на температура продължава седмица след изписването. На контролния преглед в Пирогов категорично отхвърлят вероятността температурата да е свързана с операцията и казват "вирусна инфекция". Личната прави кръвни изследвания и предписва АБ. Температурата пада. Появяват се обаче болки в кръста. Толкова силни, че синът ми отново посещава личната лекарка, която този път му изписва силни обезболяващи. Около 40 дена след операцията обаче започва отново вдигане на температурата в следобедните часове, като достига до 39,7. На 4я ден от температурата отиваме директно в "Пирогов" със следните оплаквания: висока температура, разстройство, болки в кръста. Хирургът дори не го преглежда, а му казва, че е за кабинет "вътрешни болести". Правят ехограф на корема, взимат урина, изписват АБ и пробиотици и насочват към Инфекциозна б-ца да се отхвърли диагноза "вирусен хепатит". От ИБ го насочват в Александровска, където му правят ПКК и заключават, че черният дроб е здрав. Изследват и бъбреците, и те са в норма. Диагнозата остава "вирусна инфекция" и синът ми започва прием на Зинат. Всичките му действия са споделени и проконсултирани с личната лекарка по телефона. Температурата обаче не само, че не спада, а се покачва всеки ден до 40, като следва някакъв странен ритъм - горе-долу на 6 часа се качва до 39,8 - 40,3 и пада след редуван прием на аналгин, парацетамол и нурофен, след което се качва отново. На 3я ден от приема на АБ в разговор с личната изразих притеснението си от тази температура. Тя ме увери, че от вирус могат да се качват подобни температури, но че от 4я ден стойностите й трябва да са под 37,5. Нямаше такова нещо. Температурата неотлъчно си следваше графика, а също и разстройството си продължаваше вече 8ми ден. Синът ми отиде в Александровска б-ца с тези оплаквания с надеждата да му направят изследвания и да му поставят диагноза, откъдето го препратиха в Инфекциозна, където са му поставили диагноза "бактериална диария" без никакви изследвания, последвана от още един АБ. След консултация с личната, синът ми започва прием на втори АБ - нилидикс. На следващия ден дава проби за микробиологично изследване да се види, аджеба, коя е тази бакетрия. На по-следващия излиза резултатът - отрицателен. Междувременно високата температура и разстройството продължават 10 дена. В поредния телефонен разговор с личната аз лично я питах дали това не е свързано с операцията и получих категоричен отрицателен отговор. След още 2 дена с направления от нея се започна нов кръг изследвания: ПКК, стерилна урина, ехограф, рентген, преглед при специалист вътрешни болести (платен прием), инфекционист ((платен прием), пулмолог (платен прием), гастроентеролог. Междувременно са минали още 3 дена и синът ми усещаше болка в долната дясна част на корема, която се предаваше и на горната част на крака. Гастроентерологът не преглежда сина ми. Само го погледна, прочете купчината изследвания и заключения, както и епикризата от Пирогов, и ни насочи към хирург. След 2 часа синът ми беше на операционната маса с диагноза "перитонит". Днес е 4я ден след операцията, надявам се тази история да има щастлив край. Но дълбокото ми възмущение идва от тоталното пренебрегване и омаловажаване на оплакванията на сина ми от страна на GP. Не ми се иска да употребявам думата "некомпетентност", защото не смятам, че това е в основата. По-скоро нещата и факторите, за които четох и в темите на този форум - умора, неудовлетвореност и под. Тя е личен лекар на цялото ми семейство от около 14 години. Досега нямаше грешна диагноза. Слава Богу, не е имало сериозни такива. Но от 2 години насам започна да се държи грубо, обидно, нагло - все едно аз (ние) съм натрапничка, която само я дразни и й губи времето. И върхът на това отношение пролича сега, когато времето беше изключително ценно, когато беше ясно (не сме го обсъждали, но то висеше във въздуха), че е "проспала" апендицита , когато очевидно става нещо нередно с това младо и здраво момче. От операцията в Пирогов синът ми отслабна с 10 кг., а в момента може би с още.
Исках да е кратко, а се получи доста обширно и подробно. Надявам се да не е проблем.
Та въпросът ми е - каква е отговорността на личната лекарка в случая за да се стигне до такава страшна диагноза, при положение, че сме се чували почти всеки ден и тя е била в течение на симптоматиката, консултирала е съдържанието и приема на лекарствата и познава състоянието на сина ми с години.
Благодаря!

isisdea
Posts: 2
Joined: Thu Jul 04, 2013 8:10 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Оплакване от личния лекар - къде?

Postby isisdea » Thu Jul 04, 2013 10:54 pm

Аз съм на 28 години.Откакто го има това понятие Здравна каса,личен лекар и т.н. с две думи "лева е важен"-съм ползвала личния си лекар 3 пъти,единия път при бременност и тя ми даде направление чак,когато влязох в трети месец,по настояване след многократните ходения от моя страна,проблем в областа на кръста имам сакрализация и бях буквално обездвижена от болка,лежах в болница и третия път за преглед за очите,защото забелязах ,че ми се размазват обектите на 30-40 метра.Въпроса ми е през всичките тези години,защо не ме е уведомила ,какво ми се полага на по горе написаното?Ние потребителите трябва да сме половин медици,трябва всичко да знаем предварително ,за да няма пропуски,адвокати,банкери,социални работници,общински работници,защото всеки ни "клати" както си иска и съобщава само информация,която е в негова полза ,а не в полза на този заради ,когото съществува


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Return to “Национална здравноосигурителна каса”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests